Bankovanie

01.01.2023

Pozitívne účinky bankovania

Vákuové bankovanie je v súčasnosti jedným z najväčších "hitov" masážnych salónov. Niet divu, veď má na organizmus ako lokálne, tak celkové blahodárne účinky, a rozhodne ich nie je málo. 

Medzi najnápadnejšie účinky bankovania patrí nepochybne jeho vplyv na pokožku. Dnes je už všeobecne známe, že ak sa chystáme na bankovú masáž, musíme počítať s dočasnými zmenami farby pokožky na miestach, kde banky pôsobia silou podtlaku, inak povedané, pár dní nám na tele zostanú "modriny". Málokto ale vie, že takto sfarbená pokožka vôbec netrpí. Práve naopak. 

Modriny sú spôsobené hlbokým prekrvením, ktoré ju okysličí, vyživí a vzpruží. Navyše, podobne, ako pri medovej masáži, aj pri bankovaní sa do veľkej miery otvárajú póry, takže dochádza zároveň k ich vyčisteniu a eliminácii škodlivých látok z pokožky, ale aj z hlbšie uložených tkanív. Dostavuje sa tiež zlepšenie tkanivového metabolizmu pokožky, čo podporuje aj jej celkovú regeneráciu.

Podtlak, ktorý banky vytvárajú, stimuluje tiež cievny systém a hĺbkové prekrvenie svalov, aké sa samotnou manuálnou masážou zvyčajne nedosiahne. Veľmi dobre tiež pôsobí na kĺby, pretože ním môžeme odstrániť svalové spazmy v ich blízkosti. Okrem toho bankovanie napomáha čisteniu krvi, zlepšuje imunitný systém a má veľmi pozitívny vplyv na nervový systém, ale i na príznaky chronického reumatizmu.

Ako bankovanie prebieha?

Samotné bankovanie trvá zvyčajne 20 - 30 minút, no je možné ho doplniť aj klasickou masážou alebo masážou mäkkými technikami, čo zvýrazní jeho efekt i celkový pocit uvoľnenia. Najčastejšie si klienti volia 30 až 60 minútovú masáž a následné 20 minútové bankovanie premasírovanej oblasti. 

Banky bývajú zväčša sklenené. Podtlak v nich sa vytvára pôsobením ohňa, ktorý odstráni všetok kyslík z nádoby, a tá sa následne prisaje na pokožku. V súčasnosti sa tešia obľube aj úplne jemné silikónové banky, ktoré sú vhodné aj pre tie najcitlivejšie povahy, takže v salóniku Pierko rozhodne nechýbajú ;)

Kontraindikácie bankovania

Poruchy zrážanlivosti krvi, tenké steny ciev, cievne ochorenia, nádorové ochorenia, onkologické ochorenia, zápalové ochorenia, infekčné a horúčkovité ochorenia, tehotenstvo, silná menštruácia, požitie alkoholu a drog, akútna psychóza, kožné ochorenia, rany a pooperačné stavy.

Bankovanie je vhodné vopred konzultovať s lekárom.