Tejpovanie

13.04.2021

Ako funguje tejpovanie?

Tejpovanie je pomerne moderná metóda, obľúbená najmä u športovcov, no v súčasnosti sa tejpy tešia obľube aj medzi "obyčajnými smrteľníkmi". 

Ide o terapeutickú metódu, pri ktorej sa využíva lepenie farebných textilných pások na kožu, čím sa pozitívne ovplyvňuje pohybový a obehový systém. Vďaka schopnosti spustiť v tele autoreparačné procesy sa zatejpované miesto rýchlejšie hojí a okamžite sa zmierňuje opuch, preťaženie a bolesti, naviac je miesto fixované, no zároveň nie je dotyčný prakticky vôbec obmedzený v pohybe.

Funguje to tak, že pod prelepeným miestom dochádza vďaka zvrásneniu pokožky k dočasnej zmene priestoru medzi kožou a svalom, vďaka čomu primeraný tlak pôsobí na receptory pod kožou, čo zlepšuje cirkuláciu podkožných tekutín, no a výsledkom sú už zmieňované pozitívne efekty.

V praxi v salóniku Pierko najčastejšie používam tejpy pri preťažení jedného konkrétneho svalu, alebo pri bolestiach spôsobených, naopak, jeho ochabnutím. Najčastejšie je to v oblasti krku, na trapézach, medzi lopatkami, alebo v driekovej oblasti, kedy je presilenie alebo ochabnutie viditeľné už na prvý pohľad aj voľným okom, a v oblasti predlaktia, ktoré patrí medzi všeobecne najpreťažovanejšie časti tela dnešnej doby.

Výborné je ako fixácia v oblasti kĺbov, preto občas tejpujem kolená či členky turistom ešte pred túrou, ako prevenciu proti vzniknutiu často sa opakujúceho problému oslabeného miesta, a športovcom zasa problémové ramená a zápästia pred tréningom, z rovnakého dôvodu. 

Priaznivé účinky tejpovania využívam občas aj po aplikovaní lymfodrenáže, najmä pokiaľ je dôvodom opuch dolných končatín. Lymfotejp napomáha prietoku lymfy pod pokožkou aj v čase, keď už práve neprebieha lymfodrenáž, preto je výbornou pomôckou na zlepšenie a predĺženie jej efektu.

Je veľmi dôležité povedať, že tejpovanie samo o sebe príčinu problému nemusí vyriešiť. Je ale veľmi efektívnou barličkou pri zmierňovaní jeho následkov a bolestivých prejavov, a podpisuje sa na zrýchlení jeho odstránenia, a spríjemnení čakania na zlepšenie, pretože funguje na niekoľkých úrovniach:

1. Tejpovaním je možné podporiť svalovú činnosť, pretože

zlepšuje svalovú kontrakciu v oslabenom svale

znižuje preťaženie svalu a svalový tonus 

znižuje svalovú únavu

zrýchľuje regeneráciu svalu

zrýchľuje hojenie

2. Tejpovaním je možné znížiť hromadenie tekutín, pretože

zlepšuje krvnú cirkuláciu

napomáha pri odtoku lymfatického moku

napomáha vstrebávaniu krvných podliatenín / modrín

tlmí proces zápalu

3. Tejpovaním je možné zlepšenie kĺbnych ťažkostí, pretože

upravuje chybné postavenie kĺbov

upravuje chybné držanie tela

zmierňuje bolesť

urýchľuje hojenie

Kedy je vhodné a kedy nie

Tejpovanie môže byť prospešné pri bolestiach hlavy, chrbta a končatín z preťažených svalov chrbta, pri bolestiach kĺbov a svalov z preťaženia, na zmiernenie svalových kŕčov, pri syndróme zmrznutého ramena, pri vybočenom palci, pri tenisovom alebo golfovom lakti, pri syndróme karpálneho tunela, pri ošetrení spúšťových bodov, ako fixácia pri kĺbnych poraneniach, pri hematómoch, pri edémoch, na ošetrenie jaziev, pri nesprávnom držaní tela a pod. 

Kontraindikáciami tejpovania sú alergia na náplasti, popáleniny, opuchy srdcového alebo ľadvinového pôvodu, onkologické ochorenia, papierová koža, infekčné ochorenia, akútne stavy vyžadujúce pokoj na lôžku, kožné nerovnosti ako znamienka, veľké pehy a bradavice, otvorené rany, hlboká žilná trombóza a kŕčové žily, kožné ochorenia (lupienka, ekzém, plesne...), hnisavé ložiská a vredy. 

Čo vás často zaujíma...

Prečo odstrihávam rohy?

Pretože sa odliepajú oveľa skôr ako zaoblené okraje.

Ako dlho si mám nechať tejp?

Tejp svoju terapeutickú úlohu plní asi 4 dni, potom postupne stráca elesticitu a hoci by možno držal nalepený aj 10 dní, po piatom už je iba módnym doplnkom.

Môže sa s tejpami kúpať?

Môže. Dokonca aj plávať. To aspoň tvrdia výrobcovia. Ja mám skúsenosť, že namáčanie tejpu na jeho kvalitu vplyv má. Samozrejme, denné sprchovanie by ho zlepiť nemalo. Akurát vás možno bude trochu chladiť, kým neuschne. Pomôcť si však môžete obyčajným fénom :)

Dá sa odlepiť aj bezbolestne?

Ak nechcete trpieť pri odliepaní tejpu, tak si pred jeho nalepením miesto vydepilujte. Je to naozaj dosť veľký rozdiel ;) Pomáha ale aj namočenie, namydlenie, alebo naolejovanie tejpu pred zlepovaním.

Aký význam majú jednotlivé farby?

Ani odborníci sa netaja tým, že najmä psychologický. Rozdiel v kvalite, sile či pružnosti nie je vo farbe, ale v konkrétnom výrobcovi. Farbu preto pokojne vyberajte podľa nálady, je to zrejme objektívne najlepší spôsob ;)

No a na záver dobrá správa pre tých, ktorým by možno tejpy padli vhod, ale nechcú chodiť po svete s farebnými pásikmi po tele. V ponuke salónika je aj telová farba, a tiež malé nenápadné cross tejpy, ktoré rýchlo schnú po namočení a takmer ich nevidno a ani necítiť, čo ale vôbec neznižuje ich účinok.