Tejpovanie

02.08.2020

Ako funguje tejpovanie?

Tejpovanie je pomerne moderná metóda, obľúbená najmä u športovcov, no v súčasnosti sa tejpy tešia obľube aj medzi "obyčajnými smrteľníkmi". 

Ide o terapeutickú metódu, pri ktorej sa využíva lepenie farebných textilných pások na kožu, čím sa pozitívne ovplyvňuje pohybový a obehový systém. Vďaka schopnosti spustiť v tele autoreparačné procesy sa zatejpované miesto rýchlejšie hojí a okamžite sa zmierňuje opuch, preťaženie a bolesti, naviac je miesto fixované, no zároveň nie je dotyčný prakticky vôbec obmedzený v pohybe.

V praxi to funguje tak, že pod prelepeným miestom dochádza vďaka zvrásneniu pokožky k zmenšeniu priestoru medzi kožou a svalom, pričom zároveň primeraný tlak pôsobí na receptory pod kožou, čo zlepšuje cirkuláciu podkožných tekutín

Tejpovaním je možné podporiť svalovú činnosť, pretože:

zlepšuje svalovú kontrakciu v oslabenom svale

znižuje preťaženie svalu a svalový tonus 

znižuje svalovú únavu

zrýchľuje regeneráciu svalu

zrýchľuje hojenie

Tejpovaním je možné znížiť hromadenie tekutín, pretože:

zlepšuje krvnú cirkuláciu

napomáha pri odtoku lymfatického moku

napomáha vstrebávaniu krvných podliatenín / modrín

tlmí proces zápalu

Tejpovaním je možné zlepšenie kĺbnych ťažkostí, pretože:

upravuje chybné postavenie kĺbov

upravuje chybné držanie tela

zmierňuje bolesť

urýchľuje hojenie

Kedy je vhodné a kedy nie

Tejpovanie môže byť prospešné pri bolestiach hlavy, chrbta a končatín z preťažených svalov chrbta, pri bolestiach kĺbov a svalov z preťaženia, na zmiernenie svalových kŕčov, pri syndróme zmrznutého ramena, pri vybočenom palci, pri tenisovom alebo golfovom lakti, pri syndróme karpálneho tunela, pri ošetrení spúšťových bodov, ako fixácia pri kĺbnych poraneniach, pri hematómoch, pri edémoch, na ošetrenie jaziev, pri nesprávnom držaní tela a pod. 

Kontraindikáciami tejpovania sú alergia na náplasti, popáleniny, opuchy srdcového alebo ľadvinového pôvodu, onkologické ochorenia, papierová koža, infekčné ochorenia, akútne stavy vyžadujúce pokoj na lôžku, kožné nerovnosti ako znamienka, veľké pehy a bradavice, otvorené rany, hlboká žilná trombóza a kŕčové žily, kožné ochorenia (lupienka, ekzém, plesne...), hnisavé ložiska a vredy. 

Čo vás často zaujíma...

Prečo odstrihávam rohy?

Pretože sa odliepajú oveľa skôr ako zaoblené okraje.

Ako dlho si mám nechať tejp?

Tejp svoju terapeutickú úlohu plní asi 4 dni, potom postupne stráca elesticitu a hoci by možno držal nalepený aj 10 dní, po piatom už je iba módnym doplnkom.

Môže sa s tejpami kúpať?

Môže. Dokonca aj plávať. To aspoň tvrdia výrobcovia. Ja mám skúsenosť, že namáčanie tejpu na jeho kvalitu vplyv má. Samozrejme, denné sprchovanie by ho zlepiť nemalo. Akurát vás možno bude trochu chladiť, kým neuschne. 

Dá sa odlepiť aj bezbolestne?

Ak nechcete trpieť pri odliepaní tejpu, tak si pred jeho nalepením miesto vydepilujte. Je to naozaj dosť veľký rozdiel ;)

Aký význam majú jednotlivé farby?

Ani odborníci sa netaja tým, že najmä psychologický. Rozdiel v kvalite, sile či pružnosti nie je vo farbe, ale v konkrétnom výrobcovi. Farbu preto pokojne vyberajte podľa nálady, je to zrejme objektívne najlepší spôsob ;)

No a na záver dobrá správa pre tých, ktorým by možno tejpy padli vhod, ale nechcú chodiť po svete s farebnými pásikmi po tele. V ponuke salónika je aj telová farba, a tiež malé nenápadné cross tejpy, ktoré rýchlo schnú po namočení a takmer ich nevidno a ani necítiť, čo ale vôbec neznižuje ich účinok.