Športové masáže

09.08.2019

Aký je rozdiel medzi klasickou a športovou masážou?

Športová masáž nie je o pozitívne vplyvy na organizmus v porovnaní s klasickou o nič ochudobnená. Má rovnako priaznivé účinky na svalstvo, väzivá, cievny systém, kĺby, kosti, a v neposlednom rade tiež na pokožku. Telo príjemne prekrví a tým mu dodá zdravé okysličenie.

Na rozdiel od klasickej, je športová masáž o niečo intenzívnejšia. Vhodná je preto najmä pre športovcov a zdravých ľudí. Aplikujeme ju zväčša na dolné končatiny a sedacie svaly, horné končatiny alebo chrbát a šiju. Podľa potreby je možné ju aplikovať ako súčasť prípravy na tréning, ako zahriatie organizmu pred výkonom, ale aj ako súčasť uvoľňovania po športe. 

K dosiahnutiu týchto cieľov napomáhajú aj špeciálne športové emulzie a oleje. V ponuke sú hrejivé (na zahriatie pred výkonom), chladivé (na upokojenie organizmu po výkone), ale aj neutrálne, ktoré je možné kombinovať s éterickými olejčekmi vybraných vôní, podobne ako pri klasickej masáži, a dosiahnuť tak väčší relax. 

Športová masáž prebieha kontaktne, použitím masérovych rúk. Ani tu sa zvyčajne nepoužívajú žiadne iné pomôcky, ani prístroje. Podľa individuálnych požiadaviek je možné doplniť ju hmatmi klasickej masáže alebo bankovaním, čo samozrejme platí aj naopak. Prispôsobiť sa dá aj jej dĺžka, intenzita, dynamika a svalové partie, ktorým sa venuje osobitná pozornosť, preto je pri športovej masáži dôležitá správna komunikácia s vaším s masérom. 

Kontraindikácie športovej masáže sú rovnaké, ako kontraindikácie klasickej masáže, okrem toho sa neodporúča starším osobám, osobám so zdravotnými problémami a osobám, ktoré nemajú svalovú hmotu.