Moxovanie

14.04.2021

Čo je to moxovanie a čo je moxa?

Moxovanie sa radí medzi tradičné čínske techniky liečenia s účelom dodať telu stratenú alebo oslabenú životnú energiu (čchi), a vyliečiť tak dlhotrvajúce, vysiľujúce či chronické ochorenia, ktoré vyplývajú z jej nedostatku.

 Jeho podstata je v prehrievaní akupunktúrnych bodov tlejúcou moxou, teda bylinnou tyčinkou, ktorej teplota dosahuje až 800- 1200 stupňov Celzia. Je vyrobená z čistého vlákna paliny obyčajnej (Artemisia vulgaris), takže jej dym, napriek tomu, že ide o cigaru, nie je škodlivý, práve naopak, má, ako na organizmus, tak na okolie, antibakteriálne účinky. Hoci vôňou niektorým pripomína marihuanu, nie je halucinogénny či návykový. Jeho aróma dokonca pôsobí aromaterapeuticky, pomáha pri relaxácii, uvoľňovaní napätia, a tiež je vhodná ako pomôcka pri meditatívnych cvičeniach s vlastným dychom.  

V salóniku Pierko si môžete zvoliť aj alternatívu moxovania s takzvanou nedymiacou tyčinkou, ktorá naozaj takmer vôbec nedymí. Je tiež z prírodného materiálu, obsahujúceho prímes paliny, a jej teplota nedosahuje až tak vysokú úroveň, ako klasická dymiaca cigara, stále však dostatočnú na splnenie svojej úlohy.

Na tele sa nachádza spolu približne 100 akupunktúrnych bodov, ktoré môžeme podľa individuálnych potrieb touto technikou prehrievania stimulovať a harmonizovať. Je dôležité spomenúť, že počas moxovania sa tlejúca moxa na týchto miestach neprikladá až na pokožku, iba sa k nim priblíži do takej miery, aby klient pociťoval zahrievanie, no nedošlo k popáleniu.

Moxovanie teda nie je nepríjemné, ani bolestivé. Je pri ňom však dôležitá dôvera a komunikácia, pretože moxou masér prestáva na každý bod pôsobiť práve vo chvíli, keď mu klient oznámi, že na tom mieste už viac tepla neznesie. Celá procedúra je úspešne ukončená, keď už je pre klienta nepríjemné ďalšie teplo na každom nahrievanom mieste, alebo už teplo úplne prestal vnímať. Pokožka v oblasti bodov naplnených teplom je prekrvená, začervenanie však po niekoľkých minútach mizne a na tele nezostávajú žiadne trvalé stopy.

Dĺžka moxovania môže byť rôzna, pretože záleží od toho, aký cieľ chceme dosiahnuť, resp. ktoré body chceme prehrievať, ale tiež od toho, do akej miery to jednotlivé body potrebujú. Všeobecne sa tento čas pohybuje medzi 15 a 30 minútami.

Kedy a prečo si zvoliť moxovanie ?

Keďže ide o techniku, ktorá pracuje s teplom, je dobré pri rozhodovaní počúvať svoje vlastné telo a odpovedať si na otázku, či mám pocit, že môj organizmus by potreboval trochu prehriať. U väčšiny z nás je odpoveď, prirodzene,  kladná najmä v zimných mesiacoch, ale aj počas sychravých jesenných dní a skorej jari. Táto časť roka sa preto na Slovensku považuje za všeobecne vhodné obdobie na využitie energie tepla z moxy. Samozrejme, u ľudí, ktorí trpia chladom počas celého roka, prípadne u tých, ktorí majú chronické zdravotné problémy, ktoré spôsobil, alebo zhoršuje práve chlad, je vhodná táto procedúra kedykoľvek

Medzi pozitívne účinky moxovania patrí napríklad uvoľnenie svalstva, zvýšenie prekrvenia, zrýchlenie látkovej výmeny, stabilizovanie vegetatívneho nervového systému, ale aj zlepšenie tvorby imunoglobulínov a iných bielkovinových látok v tkanivách, čo prispieva k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu

Teplo moxy má tiež pozitívny vplyv na bunkovú výstelku ciev a dutín, normalizuje procesy z podráždenia a útlmu, čím prináša pocity harmónie v tele, znižuje vysoký krvný tlak a následne rozširuje cievy, spomaľuje pulz a harmonizuje tlak krvi, zrýchľuje vylučovanie žlče a pozitívne ovplyvňuje trávenie, upravuje pomer zložiek v krvi, pôsobí očistne a zvyšuje celkový pocit zdravia a vitality

Moxovanie má tiež niekoľko kontraindikácií. Sú nimi príznaky prázdnoty YIN-u podľa tradičnej čínskej medicíny, sucho v krku, červený jazyk, tehotenstvo, hemateméza, hematúria, enterorhagia a skleróza multiplex.

Pred absolvovaním moxovania je dobré sa poradiť s lekárom.