Manuálna lymfodrenáž

15.04.2021

Jemná, no nie celkom relaxačná

Napriek tomu, že slovo lymfodrenáž v mnohých evokuje pocit, že asi pôjde o niečo drsné a silné, opak je pravdou. Manuálna lymfodrenáž je zrejme pocitovo najjemnejšia forma masáže, akú si dokážete predstaviť. Je to preto, že lymfa, o ktorej pohyb sa počas tejto masáže usilujeme, sa nachádza tesne pod pokožkou, takže pre jej transport je dôležitá práve technicky správna manipulácia s kožou, a nie so svalovou hmotou.

Hoci je manuálna lymfodrenáž jemná a pokojná, nie každý ju vníma ako relax. Charakteristická je totiž tým, že sa jej hmaty vykonávajú pomaly a viac krát sa opakujú, čo po niekoľkých minútach môže pôsobiť monotónne nudne, a nie práve príjemne a uvoľňujúco. 

Lymfodrenáž je zostavená účelovo, a rozhodne nepatrí medzi masáže pre pôžitok. 

Ak klient nie je dostatočne informovaný, a prichádza s predstavou, že po lymfatickej masáži odíde s uvoľneným a prehriatym svalstvom, ako to býva zvykom keď odchádza napríklad z klasickej masáži, zrejme odíde sklamaný, znudený, a možno i s pocitom, že táto masáž nemá žiadny efekt. Po príchode domov sa  však mnohí presvedčia, že opak je pravdou. Treba sa preto pripraviť, a pred návštevou lymfodrenáže určite dočítať aspoň tento článok :)

Ako prebieha lymfodrenáž?

Lymfa, alebo miazga, je takmer bezfarebná tekutina, ktorá prúdi do krvného obehu prakticky z celého tela v spleti lymfatických ciev a uzlín. Lymfatické cievy zabezpečujú vstrebávanie a transport dôležitých látok, najmä proteínov, krvných bielkovín a splodín látkovej premeny, ale tiež buniek, baktérií a pevných častíc z tkanív. V lymfatických uzlinách zasa dochádza k filtrácii cudzorodých častíc, čo zabraňuje vniknutiu choroboplodných zárodkov do obehu. Sú tiež miestom vzniku mnohých protilátok, preto sa lymfatický systém považuje za dôležité centrum imunity

Oblasť krku je bránou, cez ktorú sa lymfa z celého tela dostáva do krvného obehu, preto sa každá lymfodrenáž začína bazálnym ošetrením, čiže lymfodrenážou prednej časti krku a vyprázdnením príslušných lymfatických uzlín. Toto ošetrenie trvá asi 15 - 20 minút a jeho vykonanie je nevyhnutné pred lymfatickou masážou akejkoľvek časti tela, aby sa dosiahol očakávaný výsledok. 

Celá manuálna lymfodrenáž obyčajne trvá 45 - 60 minút a klient odchádza spokojný vtedy, ak sa pre ňu rozhodol preto, že svojmu telu chce dopriať očistu vo forme prečistenia lymfatického systému, prípadne zmiernenie zdravotných problémov, ktoré so sebou prináša jeho narušená funkcia. Inými slovami, vie, aký výsledok očakáva, takže je pripravený na to, čo ho čaká ;)

Ako pri každom detoxikačnom procese sa treba pripraviť aj na nepríjemné pocity, ktoré môže so sebou priniesť. Netreba sa preto zľaknúť, ak sa po takejto masáži niekoľko hodín až dní cítite unavene, slabo, pociťujete silnejší smäd, prípadne sa zvýši vylučovanie tekutín z tela a tiež intenzita ich zápachu.

 V takomto prípade je dôležité iba počúvať svoje telo a dopriať mu dostatok spánku, fyzického i mentálneho odpočinku, tekutín (najmä čistej vody), ľahšej stravy a zvýšenej hygieny, za čo sa vám telo odvďačí následným pocitom ľahkosti, energie, zvýšením imunity, ale tiež priaznivými kozmetickými efektami, ako zmiernením napätia pokožky či celulitídy.

Kedy je lymfodrenáž vhodná a kedy nie?

Manuálna lymfodrenáž je vhodná najmä pre ľudí, ktorí trpia vrodeným alebo získaným lymfedémom, teda lymfatickým opuchom. 

Často býva vhodným doplnkom pri liečbe sekundárneho lymfedému, napríklad po operácii prsníka, po ožarovaní, pri posttraumatických a pooperačných stavoch, pri reumatickej chronickej polyartritíde, koxartróze, akné, obstipácii, posttrombotickom syndróme, pozápalových opuchoch, tiež pri sekundárnych opuchoch tváre, hrudníka či brucha, ale využíva sa aj v rámci športovej rehabilitácie a je vhodná pre ľudí pracujúcich v profesiách so zvýšenou záťažou dolných končatín, prípadne ako doplnok celkovej kozmetickej starostlivosti. Významný je jej pozitívny vplyv na detoxikáciu organizmu a imunitný systém.

Manuálna lymfodrenáž nie je vhodná pri malígnych nádorových ochoreniach, akútnych infekciách, dekompenzovanej srdcovej insuficiencii či hnisavých ranách. Relatívne nevhodná je tiež pri kompenzovanej srdcovej insuficiencii, astme, bronchitíde, hypotenzii a hypertyreóze. Kontraindikáciami sú tiež trombózy, kožné zmeny nejasného pôvodu, tehotenstvo, menštruačné problémy a tiež nejasné ťažkosti  v oblasti brušnej dutiny. 

Pokiaľ si nie ste istí svojím zdravotným stavom, určite sa poraďte so svojím lekárom.