Klasické masáže

18.04.2021

Prečo sa rozhodnúť pre klasickú masáž?

Klasická masáž je jednou zo základných masážnych techník, a niet divu, že mnohé iné vychádzajú práve z nej. Jej šetrné hmaty pôsobia pozitívne takmer na celý organizmus. Navodzujú uvoľnenie tela, ale aj upokojenie mysle, čím prispievajú k vašej celkovej pohode a pocitu zdravia.  

Klasická masáž je vhodná prakticky pre každého. Časté využitie nachádza pri liečebných procesoch, no nemôžeme zanedbávať ani jej preventívne účinky. Priaznivo pôsobí na cievny, lymfatický, nervový, respiračný i tráviaci systém. Telo príjemne uvoľní, prekrví, zásobí kyslíkom a vzpruží.

Niekoľko minút klasickej masáže týždenne stačí na to, aby sa rozžiarila aj vaša koža, ktorú rozmaznávajú esenciálne vonné oleje. Tie ju zároveň zanechávajú vláčnu, hebkú a príjemne voňavú. Masážou je tiež pokožka zbavená odumretých častí a podkožie je stimulované, čo má za výsledok jej prekrvenie a mladistvý a zdravší vzhľad. Najdôležitejší vplyv má však klasická masáž nepochybne na prekrvenie a uvoľnenie svalstva a väzív, čo sa prejavuje tiež na kostiach a kĺboch. Zmierňuje sa pocit ťažkých končatín, svalového napätia, stuhnutosti, zlepšuje sa pohyblivosť a v neposlednom rade, pri pravidelných návštevách, postupne ustupujú aj bolesti rôzneho pôvodu. 

Klasická masáž sa vykonáva manuálne, teda priamym dotykom masérovych rúk. Nie sú pri nej používané žiadne iné pomôcky ani prístroje. Jediným prostriedkom, ktorý sa pri nej používa, sú rastlinné a bylinné oleje, esenciálne oleje a emulzie či krémy, preto v salóniku Pierko máte na výber vždy niekoľko tých najkvalitnejších.

Klasickú masáž v salóniku Pierko rada dopĺňam o hmaty inšpirované reflexnou masážou, ošetrovanie spúšťových bodov, a uvoľňovacie prvky mäkkých techník. Podľa požiadaviek klienta sa môže meniť  tiež intenzita a tempo masáže. Aj preto už v ponuke nie je uvedená zvlášť športová masáž. Športová masáž sa totiž hmatmi od klasickej takmer nelíši, a je to najmä zmieňovaná dynamika, ktorá ju odlišuje. Ak teda máte záujem o športovú masáž, stačí, ak to spomeniete, a ja klasickú masáž prispôsobím na mieru vaším potrebám. Rovnako sa môže prispôsobovať dĺžka jej trvania a rôzne kombinácie masírovaných oblastí. V ponuke sú nasledujúce:

chrbát 

masáž na celkovú úľavu, uvoľnenie napätia v organizme, relaxáciu a prekrvenie svalstva (štandardná dĺžka trvania: 30 - 60 minút)

šija a plecia 

masáž vhodná ako kompenzácia sedavého spôsobu života, tiež vhodný doplnok masáže chrbta (štandardná dĺžka trvania: 15 minút)

dolné končatiny 

masáž ako odmena pre nohy za neustále vyrovnávanie rovnováhy a vzpriamené držanie tela (štandardná dĺžka trvania: 20 minút každá končatina)

horné končatiny

 masáž je vhodná pre ľudí pracujúcich s počítačom, ale aj pri inej nadmernej záťaži rúk (štandardná dĺžka trvania: 15 minút každá končatina)

tvár 

 aktivuje prekrvenie, zvláčnenie pokožky a pri pravidelnej aplikácii má priaznivé kozmetické účinky (štandardná dĺžka trvania: 10 - 20 minút)

hlava

 masáž pomáha pri stavoch migrény a psychického napätia (štandardná dĺžka trvania: 15 minút)

masáž zadnej plochy 

masáž chrbta doplnená o masáž zadnej plchy dolných končatín. Ideálna náhrada celotelovej masáže pre všetkých, ktorí nemajú času na rozdávanie (štandardná dĺžka trvania: 60 minút)

celotelová masáž 

celotelová masáž je obyčajne kombinácia masáže chrbta, zadnej i prednej plochy dolných končatín, horných končatín/šije a pliec/tváre. Kombináciu si každý klient môže prispôsobiť podľa vlastnej potreby a aktuálnej ponuky (štandardná dĺžka trvania: 90 minút)

Doplnenie klasickej masáže

Klasickú masáž je možné si vychutnať samostatne, ale určite nie je nikdy na škodu ju doplniť o niektoré z masáží a procedúr, ktoré nájdete v aktuálnej ponuke, a na výhody niektorých kombinácií som myslela aj pri vytváraní cenníka :)

Najobľúbenejším doplnkom klasickej masáže je vákuové bankovanie. V salóniku Pierko obyčajne banky aplikujem po klasickej masáži, pretože vtedy už sú svaly prekrvené a uvoľnené, takže bankám dovolia pôsobiť intenzívne, a nechajú ich doviesť prácu maséra k dokonalosti. Pri bankovaní používam najčastejšie klasické sklenené banky, ktoré aplikujem použitím ohňa, ale na výber sú aj plastové banky, ktoré sa aplikujú pumpičkou, a tiež extra jemné silikónové banky, ktoré sa iba stláčajú a takmer nezanechávajú modrinky na pokožke.

Ďalšími doplnkami klasickej masáže sú napríklad východná metóda bodového prehrievania, zvaná moxovanie, alebo športovcami obľúbená, a v súčasnosti veľmi populárna metóda zbavovania bolestí pomocou nalepovania farebných elastických tejpov. Obe tieto metódy sú účinné aj samostatne, avšak príprava tela masážou vhodná pre zvýšenie intenzity efektu, ale aj pôžitku.

Najnovším doplnkom klasickej masáže v salóniku Pierko je hrejivý zábal z lávových kameňov. Horúce lávové kamene svaly chrbta príjemne prehrejú, prekrvia a uvoľnia, a ich váha pôsobí veľmi uvoľňujúco na psychiku. Masáž po takomto zábale pôsobí hĺbkovo, upokojujúco a regeneračne, a je vhodné ju uviesť mäkkými technikami, alebo zakončiť  jemnejším vákuovým bankovaním.

Kontraindikácie pre klasickú masáž

celkové kontraindikácie: 

akútne zápalové ochorenia, horúčkovité/ infekčné stavy, stavy vyžadujúce prísny kľud na lôžku, celková telesná vyčerpanosť a stavy ohrozujúce život, zlyhanie životne dôležitých orgánov a funkcií, nádorové ochorenia, onkologické ochorenia, pokročilé štádium atherosklerózy, bezprostredne po jedle (hlavný chod), závažnejšie krvácajúce stavy, hemofília, leukémia, ochorenia dutiny brušnej spojené so zápalmi (zápal slepého čreva a pod.) a spojení s krvácaním (vredy v tráviacom trakte a pod.), poranenia brušnej dutiny, opitosť, stav pod vplyvom psychotropných drog, akútne psychózy

miestne kontraindikácie:

miesta hnisavých alebo plesňových ochorení, miesta zapálených kĺbov, miesta krvácania alebo pomliaždenia, miesta zlomenín a poranení, miesta kŕčových žíl, miesta zápalov (aj zápalov žíl) a vredov, miesta opuchov, miesta zväčšených lymfatických uzlín, nádorov, bradavíc, znamienok, brucho tehotných žien, žien v šestonedelí a počas menštruácie (ani masáž krížovej oblasti a dolných končatín), brucho pri nevyprázdnenom močovom mechúre, brucho pri úpornej hnačke alebo zápche, brucho pri akútnych ochoreniach žlčníka a iných vnútorných orgánov, pohlavné orgány, prsné bradavky a celé prsia u žien.

Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom, poraďte sa pred masážou s lekárom!