Klasické masáže

04.08.2020

Prečo sa rozhodnúť pre klasickú masáž?

Klasická masáž je jednou zo základných masážnych techník, a niet divu, že mnohé iné vychádzajú práve z nej. Jej šetrné hmaty pôsobia pozitívne takmer na celý organizmus. Navodzujú uvoľnenie tela, ale aj upokojenie mysle, čím prispievajú k vašej celkovej pohode a pocitu zdravia.  

Klasická masáž je vhodná prakticky pre každého. Časté využitie nachádza pri liečebných procesoch, no nemôžeme zanedbávať ani jej preventívne účinky. Priaznivo pôsobí na cievny, lymfatický, nervový, respiračný i tráviaci systém. Telo príjemne uvoľní, prekrví, zásobí kyslíkom a vzpruží.

Niekoľko minút klasickej masáže týždenne stačí na to, aby sa rozžiarila aj vaša koža, ktorú rozmaznávajú esenciálne vonné oleje. Tie ju zároveň zanechávajú vláčnu, hebkú a príjemne voňavú. Masážou je tiež pokožka zbavená odumretých častí a podkožie je stimulované, čo má za výsledok jej prekrvenie a mladistvý a zdravší vzhľad. Najdôležitejší vplyv má však klasická masáž nepochybne na prekrvenie a uvoľnenie svalstva a väzív, čo sa prejavuje tiež na kostiach a kĺboch. Zmierňuje sa pocit ťažkých končatín, svalového napätia, stuhnutosti, zlepšuje sa pohyblivosť a v neposlednom rade, pri pravidelných návštevách, postupne ustupujú aj bolesti rôzneho pôvodu. 

Klasická masáž sa vykonáva manuálne, teda priamym dotykom masérovych rúk. Nie sú pri nej používané žiadne iné pomôcky ani prístroje. Jediným prostriedkom, ktorý sa pri nej používa, sú rastlinné a bylinné oleje, esenciálne oleje a emulzie či krémy, preto v salóniku Pierko máte na výber vždy niekoľko tých najkvalitnejších.

Podľa požiadaviek klienta sa môže meniť  intenzita a rýchlosť masáže. Rovnako sa môže prispôsobovať dĺžka jej trvania a rôzne kombinácie masírovaných oblastí. V ponuke sú nasledujúce:

chrbát 

masáž na celkovú úľavu, uvoľnenie napätia v organizme, relaxáciu a prekrvenie svalstva (štandardná dĺžka trvania: 30 - 60 minút)

šija a plecia 

masáž vhodná ako kompenzácia sedavého spôsobu života, tiež vhodný doplnok masáže chrbta (štandardná dĺžka trvania: 15 minút)

dolné končatiny 

masáž ako odmena za neustále vyrovnávanie rovnováhy a vzpriamené držanie tela (štandardná dĺžka trvania: 20 minút každá končatina)

horné končatiny

 masáž je vhodná pre ľudí pracujúcich s počítačom, ale aj pri nadmernej záťaži rúk (štandardná dĺžka trvania: 15 minút každá končatina)

brucho 

masáž je odporúčaná najmä pri tráviacich problémoch, ako je napríklad zápcha (štandardná dĺžka trvania: 10 - 15 minút)

hrudník 

masáž zmierňuje niektoré respiračné problémy, uľahčuje vykašliavanie hlienu, vhodná v kombinácii s aromaterapiou (štandardná dĺžka trvania: 10 - 15 minút)

tvár 

 aktivuje prekrvenie, zvláčnenie pokožky a pri pravidelnej aplikácii má priaznivé kozmetické účinky (štandardná dĺžka trvania: 10 - 20 minút)

hlava

 masáž pomáha pri stavoch migrény a psychického napätia (štandardná dĺžka trvania: 15 minút)

masáž zadnej plochy 

masáž chrbta doplnená o masáž zadnej plchy dolných končatín. Ideálna náhrada celotelovej masáže pre všetkých, ktorí nemajú času na rozdávanie (štandardná dĺžka trvania: 60 minút)

celotelová masáž 

celotelová masáž je obyčajne kombinácia masáže chrbta, zadnej i prednej plochy dolných končatín, horných končatín a tváre. Kombináciu si každý klient môže prispôsobiť podľa vlastnej potreby a aktuálnej ponuky (štandardná dĺžka trvania: 90 - 120 minút)

Relaxácia alebo regenerácia

Výber klasickej masáže je vhodný ak chcete nechať telo zrelaxovať, rovnako však ak sa potrebujete trochu vzpružiť. Zverte sa s vašimi požiadavkami a priebeh masáže sa im prispôsobí. 

Máte radi jemnejšie masáže, pri ktorých sa uvoľníte, oddcýchnete si, a možno si trochu aj zdriemnete? Jednou z foriem klasických masáží vhodných pre vás je relaxačná masáž, pri ktorej sa vynecháva fáza tepania, takže jej pomalý charakter navodí ničím nerušené upokojenie organizmu. 

Naopak, ak potrebujete svalstvo skôr vzpružiť, rozhýbať, prekrviť a možno pripraviť na nové aktivity, potom môže mať klasická masáž dynamický charakter, vyššie tempo, intenzívnejšie prevedenie hmatov a prispôsobí sa tiež ich kombinácia, frekvencia a poradie. Dokonca je v prípade potreby silnejšej masáže možné doplniť klasickú zostavu o niekoľko hmatov športovej masáže, a energetický príval je na svete.

Kontraindikácie pre klasickú masáž

celkové kontraindikácie: 

akútne zápalové ochorenia, horúčkovité/ infekčné stavy, stavy vyžadujúce prísny kľud na lôžku, celková telesná vyčerpanosť a stavy ohrozujúce život, zlyhanie životne dôležitých orgánov a funkcií, nádorové ochorenia, onkologické ochorenia, pokročilé štádium atherosklerózy, bezprostredne po jedle (hlavný chod), závažnejšie krvácajúce stavy, hemofília, leukémia, ochorenia dutiny brušnej spojené so zápalmi (zápal slepého čreva a pod.) a spojení s krvácaním (vredy v tráviacom trakte a pod.), poranenia brušnej dutiny, opitosť, stav pod vplyvom psychotropných drog, akútne psychózy

miestne kontraindikácie:

miesta hnisavých alebo plesňových ochorení, miesta zapálených kĺbov, miesta krvácania alebo pomliaždenia, miesta zlomenín a poranení, miesta kŕčových žíl, miesta zápalov (aj zápalov žíl) a vredov, miesta opuchov, miesta zväčšených lymfatických uzlín, nádorov, bradavíc, znamienok, brucho tehotných žien, žien v šestonedelí a počas menštruácie (ani masáž krížovej oblasti a dolných končatín), brucho pri nevyprázdnenom močovom mechúre, brucho pri úpornej hnačke alebo zápche, brucho pri akútnych ochoreniach žlčníka a iných vnútorných orgánov, pohlavné orgány, prsné bradavky a celé prsia u žien.

Ak si nie ste istí svojím zdravotným stavom, poraďte sa pred masážou s lekárom!