Éterické oleje a ich zázračné účinky

04.08.2019

V salóniku Pierko máte hneď pri vstupe na výber mnoho farebných fľaštičiek plných voňavých olejov, ktoré čakajú na to, aby spríjemnili váš zážitok z masáže, prípadne pôsobili svojou priam zázračnou silou prírody na váš organizmus. Môžete si ich poobzerať, otvoriť a privoňať k nim, niektoré dokonca ochutnať, a v ak vás oslovia, aj zakúpiť a užívať si ich účinky pri oddychovaní v pohodlí domova.

Vybrať si ten správny pre vás však nemusí byť vždy jednoduché. Niekto dá na prvý dojem, iný má svoju obľúbenú vôňu, ktorej zostáva verný za každých okolností, no a mnohí si nechajú radšej poradiť. Preto som sa rozhodla, že vám s výberom pomôžem, a vytvorím zoznam tých najčastejšie používaných éterických olejčekov a ich pozitívnych účinkov. Nech sa páči! môžete si začať vyberať :)

Bazalka

Vôňu bazalky snáď ani netreba bližšie popisovať, veď u nás patrí medzi najpopulárnejšie bylinky, ktoré najmä v letných mesiacoch dodávajú sviežosť mnohým pochúťkam. Okrem príjemnej a pomerne výraznej vôni a chuti má však aj pozitívne účinky na organizmus, najmä na náš nervový systém. Priaznivo pôsobí tiež na nadobličky a celkovú detoxikáciu organizmu, keďže napomáha čisteniu čriev a tiež môže mierne zvýšiť potenie. Za zmienku tiež stojí jej schopnosť tlmenia kŕčov, okrem iného aj žalúdočných a črevných. Niekoľko kvapiek prírodného éterického oleja bazalky údajne stačí vmasírovať do oblasti chrbta, šije alebo žalúdka na to, aby sa dostavilo telesné, ale aj duševné uvoľnenie, úľava od migrény alebo zmiernila nespavosť. Pozitívny vplyv má tiež pri problematickej a bolestivej menštruácii, no opatrné s bazalkou by mali byť tehotné a dojčiace ženy. Samotná vôňa bazalky zlepšuje koncentráciu, zmierňuje stavy úzkosti, a -čo iste oceníte najmä v letných mesiacoch- odpudzuje hmyz. Váš pokojný letný večer, alebo štúdiu venovaný deň môže teda zlepšiť iba 5 kvapiek jej prírodného výťažku v čajovej lampičke.

Bergamot

Vôňu bergamotu nie je ľahké prehliadnuť, obzvlášť dnes, kedy sa stala veľmi obľúbenou zložkou parfémov a kozmetických výrobkov. Jeho silice sú však tiež základom čajov značky Earl Grey. Ide o voňavé citrusové ovocie, ktoré zrejme najviac pripomína limetku. Podobne, ako bazalka, aj bergamot pomáha tíšiť kŕče. Jeho účinky sú zároveň antiseptické a údajne vyháňa z tela parazity, a to najmä z čriev. Možno práve vďaka tomu sa používa aj pri črevných kolikách a infekciách. Počas masáže sa aplikuje niekoľko kvapiek, ktoré sa postupne vstrebávajú do pokožky, je však nutné upozorniť, že pri kontakte so slnkom môžu na koži spôsobiť hnedé škvrny, ktorých nemusí byť jednoduché sa zbaviť. Ak sa však rozhodnete použiť ho iba ako aromatickú relaxačnú pomôcku, potom vám 5-10 kvapiek pomôže zlepšiť náladu, stíšiť depresie a prehĺbiť dýchanie, no a v neposlednom rade, navodiť tú správnu atmosféru prevoňaného domova. 

Borovica

Borovica je na Slovensku takpovediac "doma", preto je pre väčšinu Slovákov jej vôňa jednoducho prirodzená. Je príjemná a svieža a nadýchať sa jej môžeme dosýtosti pri prechádzkach po našich krásnych ihličnatých lesoch. Okrem toho, že nás vôňa borovice povzbudí a prečistí nám dýchacie cesty, má táto drevina aj antiseptické účinky, ktoré priaznivo pôsobia nielen na dýchanie a kašeľ, ale aj na močové cesty, a tiež na pečeň a nadobličky. Ideálne využitie borovicového éterického oleja pri masáži je jeho aplikovanie počas masáže hrudníka, čo môže dopomáhať k zmierneniu takmer všetkých problémov spojených s dýchaním od chrípky, až po astmu. Vhodné je počas masáže nakvapkať borovicu tiež do aromalampy, prípadne do misky s horúcou vodou, a nechať klienta jej liečivé výpary inhalovať. Inhalovať môžete samozrejme aj doma, a to nielen keď cítite, že na vás niečo lezie, ale aj vtedy, ak potrebujete "prevetrať hlavu" i príbytok a vniesť do života energiu, sviežosť, jednoducho sa z plných pľúc nadýchnuť a vykročiť do života s "novým vetrom v plachtách".

Breza

Vôňa brezy je, podobne ako vôňa borovice, pre naše zmysly veľmi prirodzená, na rozdiel od borovice však nie je tak výrazná. Popod brezové koruny prechádzame dennne, no málokedy nás na to jej jemná vôňa upozorní. Napriek tomu sú účinky brezy intenzívne a širokosiahle. Azda najznámejším je pozitívny vplyv brezy na kvalitu vlasov, preto sa i dnes v drogérii môžeme stretávať s množstvom brezových šampónov a vodičiek. Menej známe je, že na pokožku, svaly, kosti a kĺby nepôsobí o nič menej priaznivo.  Breza má odvodňujúci charakter, čo prispieva k zmierňovaniu opuchov, navyše prekrvuje a prehrieva, vďaka čomu je vhodná ako doplnok na liečenie reumy, artrózy, v neposlednom rade je ale veľmi vhodná aj na športové masáže. Pri masáži sa aplikuje niekoľko kvapiek na postihnuté miesta. Pre zlepšenie efektu sa odporúča aplikovať masáž éterickým olejom z brezy niekoľko krát. 

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných éterických olejčekoch, sledujte sekciu blog

Ak by ste chceli niektorý z nich v salóniku Pierko zakúpiť, presvedčte sa, či je v aktuálnej ponuke na stránke obchodík.

Pre jednoduché vyhľadávanie sú olejčeky popisované v abecednom poradí.

 V nasledujúcom článku vám predstavím účinky cédrového dreva, citróna, ciprušteka a citrónovej trávy.