Éterické oleje a ich zázračné účinky (od anízu po brezu)

04.08.2019

V salóniku Pierko máte hneď pri vstupe na výber mnoho farebných fľaštičiek plných voňavých olejov, ktoré čakajú na to, aby spríjemnili váš zážitok z masáže, a pôsobili svojou zázračnou liečivou silou prírody na váš organizmus. Môžete si ich poobzerať, otvoriť a privoňať k nim, niektoré dokonca ochutnať, a ak vás oslovia, aj zakúpiť a užívať si ich účinky pri oddychovaní v pohodlí domova.

Vybrať si ten správny pre vás však nemusí byť vždy jednoduché. Niekto dá na prvý dojem, iný má svoju obľúbenú vôňu, ktorej zostáva verný za každých okolností, no a mnohí si nechajú radšej poradiť. Preto som sa rozhodla, že vám s výberom pomôžem, a vytvorím zoznam tých najčastejšie používaných éterických olejčekov a ich pozitívnych účinkov. Nech sa páči! môžete si začať vyberať :)

Aníz

Aníz patrí medzi koreniny s tak očarujúcou arómou, že nechýba asi v žiadnej kuchyni. V zimnom období ho s obľubou pridávame do Vianočných nápojov a čajov, pretože dokáže vykúzliť pokojnú a príjemnú atmosféru. Nie je teda žiadnym prekvapením, že sa jeho silica považuje za  prírodné antidepresívum, ktoré údajne dokáže navodiť povznášajúcu náladu. Tíši strach, úzkosti i agresivitu a navracia stratenú chuť do jedla. Okrem toho jeho vôňa podporuje trávenie a dýchanie, takže prináša celkový pocit ľahkosti. Pokojne si nakvapkajte 5 - 10 kvapiek do aromalampy, na vlhkú handričku, alebo si jednu či dve kvapky vmasírujte priamo na pokožku v mieste, kde pociťujete napätie, prípadne tráviace ťažkosti. Tiež si môžete niekoľko kvapiek pridať do kúpeľa pred spaním pre lepší spánok a ľahké sny. 

Badián

Sladkasto-korenistá vôňa badiánu je pre väčšinu z nás symbolom obdobia adventu. Je nenahraditeľnou súčasťou vianočného punču a vareného vína, no nechýba ani v recepte na perníčky. Mnohí ho vďaka tejto tradícii volajú aj "vianočná hviezda". Nie každý však vie, že v skutočnosti ide o hviedzdicovitý druh anízu, ktorého éterický olej pôsobí na organizmus rovnako priaznivo, ako silica anízu obyčajného. Jeho vôňa dokáže navodiť príjemnú sviatočnú náladu, atmosféru pokoja, a pôsobí priaznivo na trávenie, naviac v kombinácii s jeho konzumáciou vyrieši aj problémy s plynatosťou. Uvoľňuje kŕče, podporuje činnosť žliaz, príjemne prehrieva organizmus a dokonca sa využíva aj pri liečbe rakoviny. Utišuje tiež zápaly, reumu, a zlepšuje dýchanie. V porovnaní s anízom je však jeho aróma o čosi koncentrovanejšia, preto ho v rámci aromaterapie nepoužívajte vo veľkých dávkach. Stačí jedna kvapka esnciálneho oleja badiánu, ktorú vynikajúco doladí pár kvapiek silice bergamotu, borievky či citróna.

Bazalka

Bazalka u nás patrí medzi najpopulárnejšie bylinky. Používame ju hlavne v letných mesiacoch, kedy dodáva sviežosť mnohým šalátom a obloženým misám. Za výraznú chuť a príjemnú vôňu vďačíme jej prírodnému éterickému oleju, na ktorý je veľmi bohatá. Ten má najmä schopnosť tlmiť žalúdočné a črevné kŕče. Pozitívne však vplýva nielen na trávenie, ale aj na náš nervový systém. Niekoľko jeho kvapiek preto údajne stačí vmasírovať do oblasti chrbta, šije, alebo žalúdka na to, aby sa dostavilo telesné, ale aj duševné uvoľnenie, úľava od migrény, či zmiernenie nespavosti. Výťažky bazalky priaznivo pôsobia aj na nadobličky, a zrýchľujú celkovú detoxikáciu organizmu, pretože urýchľujú čistenie čriev a zvyšujú potenie. Samotná vôňa bazalky zlepšuje koncentráciu, zmierňuje stavy úzkosti, a v lete odpudzuje hmyz. Pozitívny účinok má naviac aj pri problémoch s menštruáciou, no tehotné a dojčiace ženy by mali byť s jej používaním veľmi opatrné.  

Bergamot

Stretnúť sa s vôňou bergamotu je dnes veľmi jednoduché, pretože jeho esenciálny olej sa v poslednom období stal veľmi často používanou súčasťou parfumov a kozmetických výrobkov. Určite teda neoľutujete, ak sa rozhodnete prevoňať ním svoj domov. Postačí vám na to 5 - 10 kvapiek denne, a nielenže si spríjemníte atmosféru poobedného odpočinku, ale vám tiež pomôže pozdvihnúť náladu, zabudnúť na depresie a prehĺbiť dýchanie. Ak však od aromaterapie očakávate viac, tak by ste mali vedieť, že podobne, ako výťažky anízu, badiánu a bazalky, aj bergamotové silice napríklad pomáhajú tíšiť kŕče a zlepšujú trávenie. Zároveň pôsobia antisepticky a údajne vyháňajú z tela parazity, čomu zrejme vďačíme aj za úľavu pri črevných kolikách a infekciách. Pri podobných ťažkostiach je najefektívnejšia vonná masáž, počas ktorej sa aplikuje niekoľko kvapiek do aromalampy, alebo sa v zriedenej forme vmasíruje olejček priamo do pokožky brucha krúživými pohybmi v smere chodu hodinových ručičiek. Je však nutné upozorniť, že pri kontakte so slnkom môže na koži spôsobiť hnedé škvrny, ktorých nemusí byť jednoduché sa zbaviť, takže sa po jeho aplikácii vždy dôkladne umyte a pár hodín strávte zahalený, alebo v chládku.

Borovica (kosodrevina)

Borovica je na Slovensku takpovediac "doma", preto je pre väčšinu z nás jej aróma jednoducho prirodzená. Je vzdušná a svieža, a nadýchať sa jej môžeme do sýtosti napríklad pri prechádzke kosodrevinou. Éterické oleje, ktoré získavame destiláciou z čerstvého borovicového ihličia, v sebe nesú pomerne koncentrovanú dávku tejto vône, a tak aj inhaláciou niekoľkých kvapiek v nádobke s horúcou vodou nás dokáže výrazne psychicky povzbudiť a prečistiť nám dýchacie cesty. V čase prechladnutia je vhodné inhaláciu doplniť aromatickou masážou hrudníka, pretože táto silica má silné antiseptické účinky, ktoré po preniknutí do postihnutých miest zmierňujú zápaly dýchacích ciest, pomáhajú organizmu zbaviť sa nadbytočných hlienov, a bojujú proti kašľu. Navyše dokážu zmierniť aj respiračné ťažkosti spôsobené chrípkou alebo astmou, dobre pôsobia na močové cesty, a tiež stimulujú pečeň a nadobličky. Kosodrevinovú aromaterapiu si môžete samozrejme dopriať aj doma, a to nielen keď cítite, že na vás niečo lezie, ale aj vtedy, ak potrebujete vniesť do života energiu, sviežosť, a z plných pľúc sa nadýchnuť. 

Borievka

Ak ste sa už zoznámili s borovicou, a dobre na vás pôsobí jej svieža horská aróma, potom si vôňu borievky určite zamilujete. Je totiž dosť podobná, ibaže jemnejšia, takže sa nemusíte obávať, ani keď vám do aromalampičky ujde o pár kvapiek viac. Éterický olejček z borievky sa borovicovému podobá v mnohom aj terapeutickým účinkom. Rovnako priaznivo pôsobí na dýchacie cesty, pomáha pri respiračných ťažkostiach, má antiseptické a stimulačné účinky, takže osvieži telo i ducha, a pomáha tiež pri depresii. Okrem toho zmierňuje bolesti svalov a svalové, ale i celkové napätie, a tiež reumatizmus. Je vhodnou prevenciou proti infekciám dýchacích a močových ciest a blahodarne pôsobí na pokožku pri problémoch s akné, ekzémom či celuitídou

Breza

Popod brezové koruny prechádzame dennne, no málokedy nás na to jej jemná vôňa upozorní. Intenzitu brezy však nachádzame v účinkoch jej silíc. Azda najznámejším je pozitívny vplyv brezových výťažkov na kvalitu vlasov, preto sa dodnes v drogérii môžeme stretávať s množstvom brezových šampónov a vodičiek. Rovnako priaznivo pôsobia brezové esenciálne oleje na pokožku, svaly, kosti a kĺby, takže je vhodné pár kvapiek primiešať do masážneho oleja, ak chceme dosiahnuť zmiernenie opuchov, artrózy, ústup reumatických ťažkostí, prekrvenie, alebo zahriatie. Brezový masážny olej je vhodný aj na športové masáže, ako prevencia proti bolestiam a stuhnutiu svalov. Breza má odvodňujúci charakter, čo prispieva k zmierňovaniu bunkového napätia a celkovému uvoľneniu. Pre zlepšenie efektu sa odporúča masáž éterickým olejom z brezy opakovať pravidelne, niekoľko krát do mesiaca. 

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných éterických olejčekoch, pozrite si aj iné články v sekcii blog

Pre jednoduché vyhľadávanie sú olejčeky popisované v abecednom poradí.

 V nasledujúcom článku vám predstavím účinky cédrového dreva, citróna, ciprušteka, citronelly, citrónovej trávy a čajovníka.