Éterické oleje a ich zázračné účinky VI. (od pačuli po ružové drevo)

11.04.2020

Ak ste milovníkom domácej prírodnej kozmetiky, tak vás iste poteším, keď poviem, že prírodný aromatický masážny olej si môžete vyrobiť aj sami. Je to veľmi jednoduché! Návod na prípravu sa totiž skladá iba z dvoch zložiek a týchto krokov:

1. najprv si do sklenenej nádoby pripravte asi 100 ml nosného (základového) oleja izbovej teploty. Ideálny je napríklad prírodný neparfumovaný olej z hroznových jadier, alebo za studena lisovaný kokosový olej, no na zahodenie nie je ani panenský olivový alebo jedlý mandľový olej. 

2. Rozmyslite si, aký účinok chcete masážou týmto domácim prípravkom dosiahnuť, a aké vône sú vám najpríjemnejšie, a podľa toho si vyberte 1 - 3 druhy aromatických silíc, známych tiež ako éterické, alebo esenciálne oleje.

3. Nakvapkajte 15 - 20 ml éterických olejčekov do nosného oleja a pomaly ich vmiešavajte, až kým nebude výsledná zmes olejov jednoliata.

Malá rada na záver: namiešajte si vždy iba toľko masážneho oleja, koľko práve použijete. Silice sú totiž extrémne prchavé a zmes olejov sa kazí rýchlejšie, ako každý z nich vo svojej čistej, neriedenej podobe. 

Pačula

Pačula, alebo aj pačuli, patrí so svojou korenistou, sladkobalzamickou a zemitodrevitou vôňou medzi najpríjemnejšie aromaterapie spoemdzi všetkých. Obyčajne sa používa samostatne, a nie v kombinácii s inými vonnými olejmi. Inhalácia silice pačuli pôsobí na organizmus veľmi upokojujúco, až sedatívne. Pomáha tak pri liečbe depresií, ale zmierňuje aj stavy podráždenosti a úzkosti, a zlepšuje koncentráciu. Navyše priaznivo pôsobí na ekzém a hojí popáleniny. Pridaním niekoľkých kvapiek pačuli do kozmetiky sa zbavíme suchého a zrelého vzhľadu pleti, ktorú ňou zároveň regenerujeme a upokojíme. Okrem toho má protizápalové a antiseptické účinky, takže zbavuje pleť tiež nečistôt a baktérií