Éterické oleje a ich zázračné účinky V. (od majoránky po neroli)

10.04.2020

Viete aký je rozdiel medzi majoránkou a pamajoránom? Je muškátový oriešok viac muškátový, alebo viac oriešok? Koľko druhov mäty vlastne poznáme? ...A čo je to neroli?!

Tak presne na tieto otázky vám pomôžem nájsť odpoveď dnešným článkom, kde vám priblížim vôňu a účinky silíc majoránky, mandarínky, mäty, medovky, muškátového orieška, a tiež menej známej, ale v aromaterapii veľmi populárnej vôni neroli. 

Majoránka

Ak si ešte stále myslíte, podobne ako som si to donedávna myslela aj ja, že majoránka je iba ďalší názov pre dobromysel, ktorú nazývame tiež oregáno, pamajorán, alebo aj divá majoránka, tak teraz sa dozviete, že to nie je celkom tak. Tieto dve bylinky majú toho skutočne mnoho spoločného. Obe patria do čeľade hluchavkovitých, a podobné sú si nielen v ľudových, ale aj v odborných názvoch. Kým pamajorán (origanum vulgare), zvaný tiež dobromysel obecná, je vlastne majoránka divá, tak majoránka (origanum majorana), zľudovene tiež "majoránka dobromysel", je v skutočnosti majorán záhradný. Človek sa teda nemôže čudovať, že je okolo nich taký zmätok... A hoci mierne sa podobajú i vzhľadom, aj keď majoránka je vzrastom drobnejšia, vôňou sa dosť odlišujú. Vôňa majoránky je úplne špecifická, kým pamajorán sa arómou významne ponáša skôr na dúšku materinu. Majoránka má navyše svojský aj účinok silice, ktorú môžeme označiť ako "výživu na nervy". Jej silné upokojujúce účinky dokážu odstraňovať nespavosť, depresie, obavy a stavy úzkosti. Zároveň dobre pôsobí na migrény a žalúdočnú nervozitu. Obnovuje rovnováhu vo vegetatívnom nervovom systéme a vyživuje nervové bunky. Opatrní by však mali byť epileptici, pretože predávkovanie majoránkou by nemuselo dobre vplývať na prípadné záchvaty.

Mandarínka

Ak sa vám zdá, že s majoránkou to nebolo úplne jednoduché, tak ani mandarínka nám to celkom neuľahčí. Pri výbere správnej mandarínkovej silice totiž musíme vedieť, či hľadáme vôňu mandarínky červenej, alebo mandarínky zelenej. Mandarínka červená má typicky mandarínkovú vôňu, ktorá sa získava lisovaním čerstvého oplodia, a v aromaterapii sa používa najmä na stimuláciu psychiky. Navodzuje veľmi príjemnú atmosféru, čím utišuje aj tráviace problémy, najmä ak sú vyvolávané stresom a nervozitou. V ovzduší pôsobí aj antisepticky a bojuje proti plesniam. Mandarínka zelená má zasa vôňu o čosi kyselkavejšiu so sviežejším nádychom, a získava sa lisovaním oplodia, ktoré ešte nie je zrelé. Vo väčšine aromaterapeutických účinkov sa obe silice zhodujú, akurát, že mandarínka zelená sa používa najmä vtedy, ak je cieľom dosiahnuť skôr pocit sviežosti. Tieto dve silice je možné kombinovať spolu, prípadne s ďalšími citrusovými arómami pre zlepšenie nálady, alebo s mentolovými vôňami pre dosiahnutie skutočne presvieženého vzduchu v miestnosti.

Mäta

Pokiaľ ide o mätu, pri rozdeľovaní ešte chvíľu pobudneme. V aromaterapii sa totiž používajú až tri jej druhy. Najznámejším je nepochybne mäta pieporná. Jej silicu poznáme aj ako pepermintový olej, ktorý má mätovú vôňu s balzamickým nádychom. Najširšie využitie má pri respiračných ťažkostiach, napríklad pri zápaloch dýchacích ciest, prechladnutí alebo nádche. Pri sťaženom dýchaní, kašli, migréne, či nevoľnosti je ideálne vôňu mäty inhalovať nad parou, prípadne pár kvapiek vmasírovať priamo na hrudník alebo dutiny. Masáž zriedenou pepermintovou silicou tiež zmierňuje bolestivé reumatické prejavy, ale aj črevné koliky a svrbenie pokožky. Niekoľko kvapiek sa odporúča používať aj počas ústnej hygieny, pretože ničí baktérie, zastavuje procesy hnitia, zmierňuje bolesti zubov a osviežuje dych

Pepermintový olej obsahuje aj silica druhého typu mäty, mäty roľnej. V účinkoch, ani v spôsobe použitia výťažkov sa neodlišuje od mäty piepornej, ibaže jej vôňa je omnoho ostrejšia, takže je vhodná do väčších miestností s lepšou možnosťou vetrania. Taktiež je nutné byť opatrnejší pri dávkovaní, obzvlášť pri masáži v blízkosti tváre a očí. 

Iným typom mätovej silice je spearmintový olej. Ten sa získava destiláciou z kvitnúcej vňate mäty kučeravej. Jej mätová vôňa je veľmi jemná a má sladký bylinný nádych. V účinku, či spôsobe použitia, sa tiež takmer vôbec nelíši od mäty piepornej a roľnej. Pre všetky tri silice naviac platí, že nie sú vhodné pre deti do 5 rokov a počas homeopatickej liečby. Inak sú však v rámci aromaterapie veľmi všestranným doplnkom.

Mandľa

Mandľové oleje patria k najjemnejším a najšetrnejším, čo sa týka starostlivosti o pleť. Nechávajú ju dlho vláčnu a hebkú, preto sú základom mnohých masážnych, ale aj kozmetických prípravkov. S mandľovým olejom sa mieša napríklad čokoládová, alebo bylinková hmota na masáž, ale tiež jedlá čokoládová maska na pleť. Antimikrobiálne účinky tejto silice dokonca pomáhajú v liečbe akné a suchej pokožky. Mandľová silica nemá výraznú vôňu a v aromaterapii sa využíva skôr na zjemnenie alebo doladenie celkového efektu, najvhodnejšia je preto práve ako prísada do domácej kozmetiky.

Medovka

S medovkou sa na Slovensku môžeme stretávať úplne bežne, no napriek tomu je jej silica jedným z najvzácnejších rastlinných výťažkov vôbec. Na to, aby sme získali 1 kg čistého medovkového oleja by sme potrebovali až 7 ton tejto rastliny, preto patrí v kozmetickom priemysle k najnapodobňovanejším vôňam. Mnohí si jej silicu pletú s citronellou, vďaka jej citrónovému nádychu, ale často ju v kozmetike nahrádzajú či riedia aj so šalviou. Účinky medovkovej vône sú pozorovateľné najmä na psychike, pretože jej tóny harmonizujú prostredie a doslova uspávajú. Ak sa vám však tento vzácny a veľmi drahý prírodný olejček zohnať nepodarí, nezúfajte. V aromaterapii ho nahraďte pár kvapkami citrónového alebo citronellového esenciálneho oleja, a k tomu si uvarte medovkový čaj, ktorý má upokojujúci účinok údajne niekoľkonásobne silnejší. 

Muškátový oriešok

Muškátový oriešok je semienkom muškátovníka pravého. Zabudnime však na muškáty, ktoré nám v lete kvitnú na balkónoch... Muškátovník pravý je totiž 8 až 15 metrov vysoký strom, ktorý pochádza z Indonézie, ale stretnúť sa s ním môžeme aj v trópoch a Indii. Jeho listy sú vždy zelené a oriešky obklopené kvetmi, z ktorých sa tiež získava voňavý olej. Verí sa, že silica z muškátového orieška stimuluje mozog práve preto, že sa naň podobá. Okrem toho ovplyvňuje krvný obeh a považuje sa za prírodné afrodiziakum, no pri predávkovaní sa často prejavujú aj jeho narkotické účinky. Blahodárne vplýva na vnútorné orgány, podporuje trávenie, odstraňuje menštruačné problémy, uľahčuje pôrod a celkovo stimuluje potenciu. Ideálne je preto nakvapkať pár kvapiek tejto aromaterapie do kúpeľa a na vankúš pred romanticky stráveným večerom.  

Muškátová šalvia

Muškátovo-šalviová silica má veľmi jedinečnú bylinnoovocnú vôňu s nádychom tabaku, takže je vhodnou voľbou v aj prostredí, kde sa zdržiavajú fajčiari. Keďže jej účinky majú pomerne sedatívny charakter, jej inhaláciou sa dá dosiahnuť zmiernenie nervového vypätia, depresie, alebo celkového nepokoja. Dobre pôsobí aj na ženy počas menštruácie a menopauzy, rozširuje cievy a tíši kŕče rôzneho pôvodu. Masážou alebo potieraním pokožky zriedenou muškátovo-šalviovou silicou podporujeme rast vlasov a odstraňujeme kŕčové žily, a tiež hemoroidy. Naviac nás jej antisepticý a antimykotický účinok v neriedenom stave dokáže zbaviť plesní, najmä prostredníctvom pravidelného pokvapkávania postihnutých nechtových plôšok po vykonaní osobnej hygieny a dôkladnom osušení postihnutého miesta.

Myrta

Vôňa myrty pôsobí na naše zmysly ako veľmi svieža a plná čistoty. Je podobná vôni eukalyptu, avšak omnoho jemnejšia. Často sa s ňou stretávame v pánskych parfumoch, ale aj v ústnych vodách a zubných pastách. Silica myrty má upokojujúce a sedatívne účinky, napriek tomu pôsobí na organizmus vzpružujúco a stimulujúco, pretože dokáže v krátkom čase navodiť silnú relaxáciu a následné doplnenie energie. Vynikajúco pôsobí tiež na pleť, najmä na problémy s nadmernou tvorbou mazu a akné. Posilňuje imunitu a poradí si s rôznymi infekciami a neželanými baktériami v tele. Jej inhalácia je nápomocná najmä pri bronchitíde, problémoch s vykašliavaním, zápale priedušiek, či strate hlasu. Naviac dokáže zmierňovať zápaly močových ciest a hemoroidy. Ide o skutočne všestranný rastlinný výťažok, ktorý je ideálne nielen inhalovať, ale ním aj pravidelne obohacovať domáci kúpeľ. 

Niaouli

Niaouli rastie ako strom na ostrove Nová Kaledónia a v Austrálii, a čeľaďou i vzhľadom je príbuzná kajeputu. Prírodný éterický olej z niaouli občas nájdeme aj pod názvom "gomenol", pretože pochádza konkrétne z novokaledónskeho mesta Gomenu. Keďže tento výťažok je veľmi obtiažne získať vo svojej čistej forme, o čom vypovedá aj jeho cena a celková nedostupnosť, práve kajeput možno označiť za jeho vhodnú, no v súčasnosti ešte o čosi nedostupnejšiu náhradu. Silica z niaouli je vzácnym liekom najmä v tropických krajinách, kde údajne pomáha liečiť chronickú bronchitídu a pľúcnu tuberkulózu, naviac zrýchľuje hojenie rán a vyrážok. Je silne antiseptický a údajne dokáže prinavrátiť pružnosť každému tkanivu. V našich pomeroch existuje ale dosť vysoké riziko, že pri jeho kúpe sa staneme obeťou podvodníkov a napodobovateľov, takže tu platí podobné pravidlo, ako pri kajepute: Nakupujte iba z dôveryhodných a certifikovaných zdrojov.

Neroli

Tento exotický názov pomenováva rovnako exotický kvet pomarančovníka, ktorý sa vďaka svojej kráse a upokojujúcej aróme stal už pred stáročiami súčasťou kytíc pre nevesty, a zároveň symbolom ich sľubu plodnosti. Éterický olej neroli nielen prekrásne vonia, ale dokáže zmierňovať stavy vyčerpania, depresie, strachu, alebo šoku. Jeho inhalácia dokonca dokáže spomaliť stresom zvýšený tep. Vynikajúce účinky má zriedená silica neroli aj na pleť. Je bohatá na výživné látky, ktoré ju zanechávajú hebkú, pružnú, a mladistvo vyzerajúcu. Vo svete patrí k obľúbeným vôňam, či už u žien, alebo u mužov, preto je dodnes súčasťou kvalitných parfumov. Môže sa však stať aj súčasťou vašich romantických večerov. Silný afrodiziakálny účinok sa dostaví najmä v kombinácii s vôňou ruže, levandule, ylang-ylang, jasmínu, či kadidla. 

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných éterických olejčekoch, sledujte sekciu blog.

Pre jednoduché vyhľadávanie sú olejčeky popisované v (skoro) abecednom poradí. ;)

V nasledujúcom článku vám predstavím účinky silíc z pačuli, pínie, petitgrainu, pomaranča, rasce, rozmajrínu, rosaliny, ruže a ružového dreva.