Éterické oleje a ich zázračné účinky IV. (od jedle po levanduľu)

05.04.2020

Ak si myslíte, že svieža vôňa jedličky sa hodí do vašej obývačky iba na Vianoce, kadidlo patrí iba do kostola, a klinčeky do perníka... 

Ak vzácny kardamón máte iba na poličke v kuchyni, koriander v letnej záhradke a svieže limetky v košíku s ovocím... 

Ale aj ak ste ešte nespoznali kúzelný kajeput, zato levanduľa vám počarovala a najradšej by ste sa jej vôňou opájali neustále... 

Potom som tento článok napísala pre vás!

Jedľa

Jedľa patrí na Slovensku k pomerne rozšíreným drevinám, takže na jej sviežu a balzamickú ihličnatú vôňu nemusíme čakať do Vianoc, kedy mnohým zdobí obývačky. Musí sa však nechať, že jej účinky zrejme najviac oceníte práve v zimných mesiacoch, kedy jej aróma dopomáha pri liečení zápalových ochorení dýchacích ciest, kašľa, alebo nádchy. V prechodných obdobiach je zasa užitočným doplnkom pri liečbe reumatických a svalových bolestí, takže môžete niekoľko kvapiek jej silice primiešať do masážneho oleja, alebo gélu. No a keď v lete prídu tropické horúčavy a dusno, inhalácia jedľovej arómy uľahčí dýchanie a navodí vnútorný pocit ochladenia

Kadidlo

Kadidlová silica by mala nepochybne patriť do zbierky každého, kto sa zaujíma o aromaterapiu. Ide o prírodný extrakt, ktorý sa získava destiláciou ručne zbieranej živice africkej dreviny. Jej vôňa je veľmi ťažko opísateľná, no pre väčšinu príjemná, balzamická, sladko drevitá s citrónovým nádychom, takže sa používa aj ako fixátor iných vôní. Účinky kadidlovej silice sú rozsiahle, pričom asi najpopulárnejším zo všetkých je jej schopnosť pôsobiť sedatívne a navodzovať stavy pokoja, takže je vhodné ju inhalovať napríklad počas meditácie či modlenia. Výrazne regeneračne pôsobí tiež na pleť a menšie ranky a má celkovo antiseptický účinok. Napomáha aj pri liečbe infekcií dýchacích ciest a astme a má veľmi priaznivý vplyv na stimuláciu imunitného systému. Nakvapkať si môžeme asi 7 kvapiek do kúpeľa, 1 -2 kvapky do kozmetiky či masážnych prostriedkov, alebo 3-4 kvapky do aromalampy, alebo akejkoľvek nádoby s horúcou vodou. 

Klinček

Vôňa klinčeka je tak jedinečná a zároveň známa, že je aj v odbornej literatúre neraz opísaná ako "klinčeková" aróma, a všetci veľmi dobre vedia, čo si pod tým majú predstaviť. Sprevádza nás najmä obdobím vianočných sviatkov ako korenina v punči, varenom víne, alebo perníčkoch, ale občas po ňom musíme siahnuť aj v menej príjemných situáciách... Výťažky z klinčeka sú totiž liekom na boľavé zuby, afty a zápaly ďasien. V takýchto prípadoch stačí zahryznúť do klinčeka a nechať pôsobiť jeho antibakteriálne účinky priamo na mieste, alebo si jednoducho do 1dcl vlažnej vody nakvapkať 1-2 kvapky klinčekovej silice a vykloktať ústnu dutinu niekoľko krát denne. Okrem antiseptických účinkov má klinček aj antimykotické vlastnosti, takže sa jeho olejček v neriedenej podobe popasuje aj s mykózami na nechtoch, či medzi prstami. Pri kontakte s pokožkou však opatrne! Je veľmi dráždivý. Ak si však dokážete namiešať ten správny pomer, potom vám masť z klinčeka pomôže aj pri reumatických ťažkostiach. Takáto snaha však pri množstve iných silíc, ktoré zmierňujú reumu, snáď ani nie je potrebná. Ale kvôli čomu sa rozhodne oplatí zbystriť pozornosť, je fakt, že klinček v akejkoľvek podobe je poriadne afrodiziakum. ;) 

Kardamón

Kardamónová silica patrí medzi tie najvzácnejšie, o čom už od nepamäti svedčí aj jej cena. Kto chcel v minulosti poznať omamnú vôňu kardamónu, musel si ju nechať doviesť až z ďalekej Indie, a dodnes tomu nie je inak. Dnes najčastejšie túto aromatickú koreninu používame pri varení, a to najmä preto, že má veľmi priaznivé účinky na trávenie, pomáha v tvorbe žlče i žalúdočných kŕčoch. V podobe aromaterapie má však účinok celkom iný. Kardamónová vôňa upokojuje, zmierňuje pocity strachu, bojuje proti úzkosti, odstraňuje nespavosť a navodzuje pocity harmónie. Navyše je jednou z tých najpríjemnejších.

Kajeput

Táto tropická rastlina s eukalyptovo-gáfrovou arómou je veľmi vzácnym prírodným liekom, avšak zároveň je jej olej najčastejšie napodobňovaným spomedzi všetkých éterických olejov, čo má za následok zhoršenie všeobecnej mienky o jeho pozitívnych schopnostiach. Ak však máte to šťastie, a dostane sa k vám pravá silica kajeputu, potom vám pomôže 6-7 kvapiek v kúpeli pri mnohých kožných chorobách a poraneniach. Pri herpese či bolesti zubov má zasa hojivý účinok potieranie postihnutého miesta 1 kvapkou tohto neriedeného extraktu. Ten má silný antiseptický účinok a aj v riedenej forme si dokáže poradiť s vlasovými parazitmi. Okrem toho sa jeho inhalácia odporúča pri liečbe chronických pľúcnych ochoreniach a tiež pri rôznych formách citovej kŕčovitosti, ako napríklad hystérie, epilepsie či nervových krízach. Rovnaký účinok, ako aromaterapia, má tiež vmasírovanie 10-15 kvapiek kajeputovej silice do oblasti hrudníka, hornej časti brucha, pliec a šije. Zaručený účinok však príde iba ak máte zaručený zdroj!

Koriander

Koriander nie je iba obľúbená korenina milovníkov Ázijskej kuchyne, hoci pôvodom pochádza z Egypta. Svoje miesto má vďaka typicky sviežej linalolovej vôni aj v aromaterapii. Síce v jedle podporuje trávenie a peristaltiku čriev, tíši koliky, kŕče a zbavuje plynatosti, v aromalampičke zasa vynikajúco pôsobí na prinavrátenie chuti do jedla, čo je v prvou polovicou úspechu napokon aj v kuchyni. Navyše dezinfikuje vzduch, zlepšuje pamäť a procesy mysle, odbúrava stavy nervovej slabosti a je silným afrodiziakom. Najvhodnejší je v kombinácii s inými silicami, napríklad so škoricou, eukalyptom, rozmajrínom, klinčekom či borievkou. Samozrejme, každý podľa vlastných predstáv.

Limeta

Podobne ako všetky citrusové silice, aj limetková svojou sviežou a energickou vôňou pôsobí pozitívne najmä na náladu. Jej inhalácia preukázateľne znižuje apatiu aj nechutenstvo spojené so zlým psychickým stavom. Dobre tiež pôsobí na trávenie, zmierňuje kŕče a plynatosť a vďaka svojím močopudným účinkom navodzuje detoxikáciu organizmu. Má naviac antiseptické účinky, ktoré sa dajú efektívne využiť napríklad v boji s infekciami dýchacích ciest, ale aj zápaloch čelových dutín, pomocou vmasírovania niekoľkých kvapiek na čelo. Pri takejto aplikácii zároveň bojuje s mastnou pokožkou, avšak je pomerne častým alergénom, takže treba byť opatrní. Po aplikácii na pokožku je najlepšie pár hodín sa vyvarovať priamemu slnku, aby sa pokožka nezafarbila, podobne ako pri používaní bergamotovej silice. V rámci aromaterapie je veľmi príjemná samostatne, aj v kombinácii s inými citrusovými či mentolovými vôňami, čo osvieži príbytok najmä v lete. 

Levanduľa

Keď povieme, že levanduľa je kráľovnou aromatických byliniek, myslím, že vôbec nebudeme preháňať. Tento titul si zaslúži nielen za nežnú fialovú krásu svojich drobných kvietkov, ale aj za svoju podmanivú vôňu a celý rad liečivých účinkov, ktoré v sebe ukrývajú jej esenciálne oleje. Levanduľová aróma vynikajúco pôsobí najmä na psychiku. Odbúrava nervové napätie, stres, pocity strachu i stuhnutosti, dokonca lieči nespavosť a migrény, ktoré všetky menované problémy so sebou prinášajú. Stačí si pred spaním nakvapkať niekoľko kvapiek levanduľovej silice na vankúš, alebo si doňho vložiť pár suchých kvietkov... Levanduľa blahodárne pôsobí aj na pokožku, preto niet divu, že sa s ňou stretávame v toľkých kozmetických výrobkoch. Ak práve taký nemáte, nevadí, pár kvapiek si môžete pridať aj do obyčajného krému alebo mydla a účinok bude rovnaký. Levanduľou sa totiž liečia aj kožné problémy, ako ekzémy alebo akné, ale aj akútnejšie poranenia kože, napríklad popáleniny, dokonca aj popáleniny zo slnka. Pôsobí navyše protizápalovo a antisepticky, takže si zároveň poradí s celým radom zápalov v tele a vďaka jej gáfrovým tónom vám dajú pokoj aj parazity a hmyz. Takže ak potrebujete prežiť skutočne pokojnú noc, určite ju strávte s vôňou levandule.

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných éterických olejčekoch, sledujte sekciu blog.

Pre jednoduché vyhľadávanie sú olejčeky popisované v (skoro) abecednom poradí. ;)

V nasledujúcom článku vám predstavím účinky silíc z majoránky, mandarínky, mäty, medovky, muškátového orieška, muškátovej šalvie, mandle, myrty, niaouli a neroli.