Éterické oleje a ich zázračné účinky III. (od dobromysle po harmanček)

30.03.2020

Každé kúzlo funguje len vtedy, ak je použité správne, a s kúzelnými voňavými fľaštičkami to nie je inak. Preto by ste určite mali poznať tieto štyri najbežnejšie spôsoby využitia liečivej sily prírodnej aromaterapie v praxi:

1. nakvapkajte niekoľko kvapiek silice alebo éterického oleja do aromalampičky, prípadne elektrického difúzera (ja odporúčam aromalampu, pretože plamienok sviečky pôsobí hrejivo, upokojujúco a očistne sám o sebe, šetrí energiu,a tiež budete mať menej práce s údržbou)

2. nakvapkajte niekoľko kvapiek silice alebo éterického oleja do nádoby s vriacou vodou, prípadne na teplú mokrú handričku, a inhalujte

3. nakvapkajte niekoľko kvapiek silice alebo éterického oleja do kúpeľa

4. vmasírujte niekoľko kvapiek silice alebo éterického oleja priamo do pokožky (odporúčam pred masážou vždy silicu alebo éterický olejček rozmiešať s dostatočným množstvom neutrálneho oleja, napríklad oleja z hroznových jadier, alebo kokosového oleja, predídete tak možnému podráždeniu pokožky)

PS: nezabudnite vždy dobre vyvetrať ;)

Dobromysel (oregáno)

Dobromysel, pamajorán obyčajný, divoká majoránka, oregáno... Štyri názvy, ale iba jedna liečivá bylinka, ktorú máte takmer určite doma aj v tejto chvíli. Mnohí ju používajú iba ako koreninu pri varení a pečení, ale v čase prechladnutia je vynikajúcim liekom aj v podobe voňavého čaju. Na prechladnutie má však dobrý vplyv aj vo forme aromaterapie. Jeho silica má totiž nielen antiseptické účinky, ale tiež zmierňuje kŕče dýchacích ciest a tíši kašeľ. Kedysi sa dobromysel spájal iba s liečbou respiračných ochorení, ako chronickej bronchitídy, kašľa, pľúcnej tuberkulózy, alebo astmy. Dnes vieme, že zoznam jeho aromaterapeutických účinkov je obohatený aj o celkové posilňovanie nervového systému, a tak nám jeho vôňa môže dopomôcť aj k odbúraniu celkového vyčerpania organizmu po chorobe, či jemnému nakopnutiu v čase zdravia. 

Dúška materina

Dúška materina sa svojou sviežou korenisto-bylinnou vôňou s drevitým nádychom veľmi podobá vôni dobromysli. Účinok jej silice je však omnoho širokospektrálnejší. Azda najvýraznejší je v boji proti vírusom, baktériám a plesniam, no neobchádza ani zápaly hrdla a ústnej dutiny, ušné infekcie, zapálenú mastnú pleť a akné. Zmierňuje tiež infekcie dýchacích ciest a pri krátkodobom užívaní aj poruchy črevnej mikroflóry a trávenia. V boji proti bolesti má pozitívny vplyv na svalový a kĺbový reumatizmus a protikŕčové účinky a naviac má upokojujúce sedatívne účinky, takže najideálnejšia je aromaterapia v čase pred spaním.

Estragón (palina dračia)

Táto bájna rastlinka v sebe nosí skutočne bohatú históriu. Veď napríklad takí Arabskí lekári ju využívali už okolo roku 1000. Možno aj vďaka nim dodnes jej éterický olej poznáme najmä pod názvom "olej proti štikútke", pretože je výnimočný najmä pri utišovaní žalúdočných kŕčov a tráviacich ťažkostí. Stačí si po jedle vmasírovať v smere hodinových ručičiek niekoľko kvapiek na spodnú časť brucha, alebo pridať kvapku jedlého výťažku do pohára teplej vody. Tiež môžete pridať pár kvapiek do aromalampičky či kúpeľa v čase trávenia a odpočívať. Estragón sa už o všetko postará sám.

Eukalyptus

Vôňu eukalyptu by len ťažko niekto nespoznal. Je veľmi výrazná, svieža, a veľmi priaznivo pôsobí na dýchanie, takže sa s ňou veľmi často môžeme stretnúť v saunách a wellness zariadeniach. Jej aróma, podobne ako borovicová, sa používa pri masážach hrudníka, najmä pri problémoch týkajúcich sa dýchacích ciest. Tiež má stimulačný účinok na myseľ, preto nie je jej koncentrovanú vôňu úplne vhodné inhalovať tesne pred spaním. Silica eukalyptu sa najčastejšie používa v rozprašovačoch alebo pri inhaláciách, pretože má silný antiseptický účinok. V minulosti sa dokonca verilo, že dokáže úplne vydezinfikovať miestnosti po chorých, či celé územia pomocou dymu horiacej rastliny. Takto sa údajne dalo zbaviť neduhov ako týfusu či malárie. Dnes s určitosťou vieme, že má pozitívny vplyv skôr na infekcie dýchacích a močových ciest. Táto silica by nemala chýbať v žiadnej prírodnej lekárničke a je vhodné niekoľko jej kvapiek primiešať do takmer akejkoľvek inej aromaterapie a urobiť ju tak ľahšou a vzdušnejšou.

Fenikel

Fenikel je typický svojou všeobecne známou vôňou so sladkým a korenistým nádychom a jeho účinky vedia oceniť najmä ženy. Okrem toho, že priaznivo pôsobí na trávenie a zmierňuje koliky a plynatosť, pomáha tiež pri tvorbe materského mlieka a menštruačných problémoch. Túto silicu je možné vmasírovať v smere chodu hodinových ručičiek priamo na brucho, alebo ju niekoľko minút inhalovať. Inhaláciou je možné zmierniť tiež suchý kašeľ, naviac táto vôňa odpudzuje hmyz, takže vaša obývačka bude s feniklovou arómou bezpečným miestom aj počas letných večerov. Okrem toho si môžete niekoľko kvapiek roztrieť na zápästia a členky pred prechádzkou do prírody a nebudú vás obťažovať ani kliešte.

Gáfor

Gáfrovník je v súčasnosti veľmi používaný najmä v oblasti medicíny a alternatívnej medicíny. Môžete ho cítiť z mnohých krémov a gélov proti bolesti či reume, ktoré najčastejšie spôsobujú pocity extrémneho tepla alebo extrémneho chladu na pokožke. V gáfrovej silici síce táto dráždivá látka nie je, aspoň nie tak koncentrovaná, aby spôsobovala slzenie očí a iné nepríjemné príznaky, aj tak je dobré ju používať s rozumom a opatrnosťou, najmä pri priamom kontakte s pokožkou. V malej miere totiž dokáže zázraky. Má antiseptické, antivirotické ale aj baktericídne účinky a dokáže sa popasovať s reumatizmom, svalovými bolesťami, a dokonca s podvrtnutím. Lieči tiež infekcie dýchacích ciest, kašeľ a dobre pôsobí na akné. Má repelentné účinky, a najmä vo forme aromaterapie sa celé desaťročia využíva pri migrénach, stavoch psychického napätia, nevoľnosti, ale aj upchatom nose. A vy ešte cestujete bez vreckovky pokvapkanej gáfrovým olejom... ?!

Geránia

Vôňu geránie si nepochybne zamilujú najmä ženy. Je veľmi výrazná, svieža, kvetinovo ružová a nesie v sebe i korenisté tóny. Niekoľko kvapiek jej silice si môžete pridať takmer do akejkoľvek kozmetiky, od pleťovej vody, cez vlasovú kúru, až po aromatický kúpeľ. Vynikajúco totiž pôsobí na pokožku, pleť i vlasy. Pomáha hojiť rany, herpesy, lupiny i ekzémy, dokonca si poradí aj s hnisavým zubným lôžkom. Pôsobí protizápalovo, tíši popáleniny a napomáha v boji proti lišajom či striám. Uvoľňuje nervové vypätie i menštruačné bolesti, a navyše vás uchráni pred hmyzom i všami. Fľaštička gerániového éterického olejčeka by skrátka nemala chýbať v kozmetickej taštičke žiadnej z nás.

Grapefruit

Grepová vôňa je vraj vôňou optimistov. Ale určite sa jej nevyhýbajte, ani ak zrovna pozitívne naladení nie ste... Práve naopak! Jej prítomnosť môže vášho skleslého ducha povzbudiť a prinavrátiť vám trochu elánu a chuti do života. Ide o veľmi intenzívny typ citrusovej arómy, ktorý vadí málokomu, takže je úplne v poriadku si občas pár kvapiek pridať do takmer akejkoľvek aromaterapie. Okrem psychickej slabosti sa tak môžete postupne zbaviť aj bolestí hlavy, únavy či svalovej slabosti. Dámy iste poteší aj priaznivý účinok grepového olejčeka na celuitídu a predmenštruačné problémy, či problematickú pleť a akné. Naviac podporuje trávenie, tvorbu žlče i chuť do jedla a má antiseptické účinky. Jeho tóny sú teda veľmi všestrannými a veselými spoločníkmi.

Ho-sho

Svieža, ľahko korenistá, kvetinovo zemitá... Taká je vôňa silíc ho-sho. I keď na Slovensku nepatrí medzi typicky známe, je veľmi príjemná a navodzuje v miestnosti uvoľnenú atmosféru, vhodnú pre chvíle odpočinku alebo romantiky. Zbavuje psychického napätia, stresu, bolestí hlavy, ale aj nespavosti, a je viac ako vhodným doplnkom starostlivosti o pleť. Zmierňuje vrásky, akné i jazvy, navyše na drobné ranky pôsobí svojím antimykotickým a protibakteriálnym účinkom. Pár kvapiek ho-sho môžete nakvapkať do aromalampičky, kúpeľa i kozmetiky, a vždy vás príjemne pohladí. 

Harmanček

Ak hľadáte pokoj, potom hľadajte harmanček. Upokojujúcejšiu bylinku na Slovensku snáď ani nájsť nemôžete. Harmanček pôsobí ako balzam na nervovú sústavu, ale tiež na zápaly, obzvlášť na zápal nosových dutín, či tráviaceho traktu, najmä ak je príčinou stres. Harmanček tiež zmierňuje kŕče, tonizuje, tíši menštruačné bolesti a dobre vplýva na pleť. Jeho olejček je škoda nevmasírovať, hoci má terapeutické účinky i bez priameho kontaktu s pokožkou. Jeho vôňa pomáha najmä pri migréne, závratoch a podráždenosti. ...Ale vôbec nepreháňame ak povieme, že v podstate pomáha tíšiť čokoľvek, čoho pôvodom je nepokoj

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných éterických olejčekoch, sledujte sekciu blog.

Pre jednoduché vyhľadávanie sú olejčeky popisované v (skoro) abecednom poradí. ;)

V nasledujúcom článku vám predstavím účinky silíc z jedle, kadidla, kardamonu, klinčeka, kajeputu, koriandra, limetky a levandule.