Éterické oleje a ich zázračné účinky II. (od cédrového dreva po citrónovú trávu)

09.08.2019

V prvom článku o éterických olejčekoch som vám predstavila napríklad myseľ povzbudzujúcu bazalku, obľúbený a navyše veľmi zmyselný bergamot, sviežu borovicu a jemnú, ale liečivú brezu. 

Dnes sa s vami podelím o užitočné poznatky o účinkoch silíc z cédrového dreva, citróna, ciprušteka, citronelly, citrónovej trávy a čajovníka. Verím, že aj medzi nimi nájdete svojho "miláčika" a na najbližšej návšteve masážneho salónika Pierko sa so mnou podelíte o svoje vlastné predstavy o vôňach, ktoré budú spríjemňovať zvyšok vášho dňa. Ja zasa urobím všetko pre to, aby som vaše požiadavky splnila a namiešala tú najlepšiu kombináciu vôní práve pre vaše telo a myseľ.

Cédrové drevo

Céder... Už samotný názov tejto dreviny v mnohých z nás vyvoláva pocit luxusu. Niet divu, veď je už po stáročia opradený záhadným, možno trochu exotickým šarmom, pretože sa preslávil napríklad aj tým, že ho starí Egypťania používali na balzamovanie svojich faraónov. V dnešnom kozmetickom priemysle nehrá však o nič menšiu rolu. S jeho príjemnou drevitou vôňou s balzamickým nádychom sa stretávame v mnohých parfémoch, krémoch či šampónoch a nie je to iba vďaka omamnej aróme. Silice z cédrového dreva pôsobia na ľudský organizmus blahodarne aj čo sa týka zdravia. Vynikajúco pôsobia napríklad na vlasy a pokožku, preto sa používajú ako častý doplnok pri liečbe kožných ochorení, ako napríklad ekzémov, suchej pokožky, svrbenia rôzneho pôvodu alebo vredov. To samozrejme platí aj o pokožke hlavy, ktorú zbavuje lupín a dodáva vlasom silu, zdravie a lesk. Céder sa však používa aj pri liečbe slizníc, najmä pri rôznych infekciách močových ciest, pohlavných orgánov a dýchacích ciest. Jeho účinok je okrem iného antiseptický, takže je vhodný aj ako doplnok pri celkovej regenerácii a očiste organizmu, najmä po zápalových ochoreniach. Najčastejšie sa jeho silice aplikujú priamo na pokožku, obyčajne na postihnuté miesto, kde sa votrú, prípadne vmasírujú. Postačí niekoľko kvapiek 2 až 3 krát denne. Dokonca, na rozdiel od mnohých iných esenciálnych olejov a silíc, céder nie je nutné riediť s neutrálnymi rastlinnými olejmi ani masťovými základmi. Jeho sila jednoducho spočíva v jemnosti.

Cypruštek

Cypruštek je veľmi nenápadný pomocník, ktorého majú mnohí z nás v záhradách, často ako súčasť živého plotu, alebo iba tak, na skrášlenie priestoru. Už pri prvom nádychu v jeho blízkosti je jasné, že jeho aróma je síce veľmi jemná, ale zato účinná ako pomôcka najmä pri okysličení našich pľúc. Táto "tujka" nás kyslíkom totiž zásobuje dvojnásobne, keďže pôsobí hĺbkovo aj na cirkuláciu krvi v žilách a zlepšuje ich pružnosť, nehovoriac o tom, že vytvára kyslík aj pre naše prostredie. Má  naviac schopnosť harmonizovať svoje okolie a vytvára pocity celkovej rovnováhy. Používa sa ale aj pri liečbe hemoroidov a jeho éterický olejček je vhondné jemne vmasírovať pri prevencii kŕčových žíl, prípadne ním iba potierať už existujúce. Nohy v jeho roztoku môžeme aj vymáčať, čím sa zníži ich potenie a pocit ťažoby. V krátkom čase po použití cyprušteka, a to aj vo forme aromaterapie, by sa mali dostaviť pocity uvoľnenia, prehĺbenia dychu a pri jeho pravidelnom používaní sa môžeme tešiť aj na zlepšenie spánku.

Citrón

Nikto nepochybuje o liečivých účinkoch tejto vitamínovej bomby, ktorá je najmä v časoch chrípky povinnou súčasťou našich prírodných lekárničiek. O tom, koľko blahodarných vplyvov má konzumácia citrónovej šťavy by sa dali písať knihy, a nepochybne sa i píšu. Okrem zázračnej šťavnatej dužiny však citrón obsahuje tiež éterický olej, ktorý má rovnako veľmi dlhý zoznam priaznivých účinkov na ľudský organizmus, nádherne vonia a navyše sa pýši širokým využitím. Citrónový éterický olej, známy tiež ako "éterický olej pre ženu", dokáže udržiavať tkanivá a žily pružné, vďaka čomu je silným bojovníkom proti prejavom starnutia. Spolu s citrónovou šťavou zkvapalňuje krv, čím udržiava v žilách zároveň zdravie i kondíciu, naviac zlepšuje tvorbu bielych krviniek a riadi látkovú výmenu. Je antiseptický a ničí baktérie, čím detoxikuje organizmus a zlepšuje imunitný systém. Prečistiť dokáže okrem krvi napríklad obličky, pečeň alebo žlčník. Niekoľko kvapiek zamiešaných s liečivým ílom a vodou a prírodná omladzujúca pleťová maska je na svete. Po pridaní jednej alebo dvoch kvapiek do lyžice kokosového oleja zasa vydezinfikuje ďasná a príjemne osvieži dych. V aromaterapii navyše tlmí bolesť hlavy, zlepšuje dýchanie a navodzuje pocit sviežosti. ...A ako je to už u citróna zvykom, stačí pár kvapiek...

Citronella

Citronella je vysoká tráva, ktorá rastie či už voľne v prírode, alebo je pestovaná najmä v tropických oblastiach. Éterický olejček sa z nej získava pomerne komplikovaným destilačným procesom, preto ho možno považovať za vzácny dar prírody. Hoci sa v aromaterapii nepoužíva úplne bežne, je súčasťou mnohých liekov, najmä s dezodoračným a antiseptickým účinkom. Jeho vôňa síce nemusí byť každému práve príjemná, no v spomínaných trópoch môže byť veľmi užitočná, odpudzuje totiž hmyz. I keď všetky účinky citronelly ešte nie sú úplne preskúmané, no verí sa, že tlmí reumatické bolesti a lieči cukrovku, avšak v podobe aromaterapie nás ochráni s istotou iba pred komármi. Vôňou podobná je mu napríklad silica z verbeny, ktorá je v našich podmienkach o čosi dostupnejšia a tiež všestrannejšia.

Čajovník

Čajovníkový, alebo "tea tree" olej, je dnes známy po celom svete. Často sa s ním stretávame v kozmetike a prírodnej liečbe. Jeho vôňa je mierne gáfrová, s koreňovým nádychom a jeho účinky sú blahodárne najmä na pokožku. Pôsobí silne antisepticky, ale aj antimykoticky, takže túto silicu je vhodné kvapkať najmä na oblasti nôh a chodidiel, napríklad na nechty, alebo pokožku medzi prstami, ktorá je napadnutá plesňou, prípadne ak sa napadnutiu chceme vyvarovať, napríklad počas dovolenky. Pôsobí tiež protizápalovo, dezinfekčne a priaznivo na respiračný systém, takže v prípade škriabania v hrdle je veľmi vhodné nakvapkať niekoľko kvapiek do pohára s vodou a hrdlo takto niekoľko krát denne vykloktať. Čajovníkový olej sa nám však môže zísť aj v domácej lekárničke, ako prostriedok na čistenie menších rán a popálenín a v neposlednom rade ako aromaterapeutická pomôcka pre ľahšie dýchanie a povzbudenie zmyslov. 

Citrónová tráva (Lemongrass)

Ak máte radi vôňu citrónovej trávy, mali by ste poznať aj jej anglický názov, pod ktorými jej éterické olejčeky nájdete najčastejšie. Lemongrass je neoddeliteľnou súčasťou východnej kuchyne, čo je možno jednou z príčin, ktorej vďačia obyvatelia mnohých Ázijských krajín za pevné zdravie a dlhý život. V kuchyni prevonia ryžu, polievku či šalát, no v našich príbytkoch zväčša obývaciu izbu, prípadne doma vyrábanú prírodnú kozmetiku. S pokojným svedomím môžete použiť pár kvapiek jej silice napríklad pri miešaní henny, či už vyrábate farbu na pokožku, alebo na vlasy. Vždy dodá príjemnú vôňu, príliš nemení farbu a nedráždi pokožku. Verí sa, že extrakt z tejto rastlinky lieči všetky choroby, najmä tie infekčné, akými sú nádcha a chrípka, a zabraňuje nakazeniu sa. Údajne sa v minulosti používala aj pri liečbe týfusu, cholery či tropickej horúčky. Dnes sa jej zasa pripisuje schopnosť rozpúšťať obličkové kamene a zastavovať rast nádorov. Či už má naozaj tak zázračnú silu, alebo je silná iba viera, jedna výsada sa jej odoprieť nedá: pôsobí antisepticky, takže detoxikácia organizmu po jej použití je samozrejmosťou. Naviac, ako väčšina esenciálnych olejov, aj lemongrass má svoje pevné miesto v aromaterapii, kde pomáha tíšiť bolesti hlavy, napomáha sústredeniu a spríjemňuje chvíle odpočinku

Ak vás tento článok zaujal a chceli by ste sa dozvedieť niečo viac aj o iných éterických olejčekoch, sledujte sekciu blog.

Pre jednoduché vyhľadávanie sú olejčeky popisované v abecednom poradí.

V nasledujúcom článku vám predstavím účinky extraktov z dobromysle, dúšky materiny, estragónu, eukalyptu, fenikla, gáfru, geránie, grepu, ho-sho a harmančeka.