Čím vás najčastejšie trápi chrbát po korone?

24.06.2020

Od otvorenia salónika Pierko po preventívnej karanténe som si všimla, že akosi veľa z vás prichádza s podobnými problémami. 

Sťažujete sa, že vás bolí krk, nedá sa vám dobre otáčať hlavou, veľa z vás cíti bolesti až v ruke, a väčšina má okrem krku samotného stuhnuté a bolestivé aj svaly za lopatkami. Najprv iba za jednou, časom už za oboma, a nakoniec už bolia celé trapézy a šija.

A ja to dôkladne poznám, pretože práve vtedy sa objednávate na masáž.

Asi nemusím zdôrazňovať (ale pre istotu predsa napíšem), že so zdravotnými problémami treba vyhľadať vždy v prvom rade lekára. Kondičné masáže síce vo väčšine prípadov prinášajú úľavu, ale nenahrádzajú prípadnú liečbu, a sú aj prípady, kedy nemusia byť vhodné. :) 

V tomto článku ale budem predpokladať, že všetci zákazníci si to uvedomujú, a vždy sa rozhodli navštíviť salónik s ohľadom na to.

Čo všetko vás vlastne bolí, keď vás bolí "krk"?

Ľudské telo je sieť systémov, ktoré sú vzájomne prepojené a navzájom sa ovplyvňujú. Nielenže nie je vôbec jednoduché zistiť jednoznačnú príčinu bolesti, ale často nie je jednoduché ani zistiť, odkiaľ tá bolesť vlastne vyžaruje.

Ja, ako športový masér, teda masér pracujúci prevažne s relatívne zdravými ľuďmi, najčastejšie pri práci využívam segmentáciu povrchu tela podľa Heada, teda Headove zóny. Tie sú odporúčané aj odbornou literatúrou pre prácu s vákuovými bankami, ktoré rada využívam práve na oblasť šije, trapéz a okolia lopatiek, teda práve tých zón, ktoré sú podľa Heada príslušné krčným stavcom, ktoré vás tak často v posledných týždňoch trápia.

Tieto zóny v praxi priraďujú problematické, často bolestivé miesta na povrchu tela, k prislúchajúcej časti chrbtice. Je to veľmi užitočné najmä pri bankovaní, pretože to ponúka možnú odpoveď na vašu častú otázku, prečo sa na niektorých miestach vytvoria výraznejšie modriny, ako na iných. No a samozrejme, na chrbte klienta, ktorý sa sťažuje na krčnú chrbticu, sa po bankovaní vytvoria výraznejšie modriny práve v zónach, ktoré krčným stavcom podľa Heada prislúchajú.

Práve preto vždy klientom s boľavým krkom vysvetlím, že je dobré nechať si rozmasírovať celý chrbát, alebo aspoň lopatky v ľahu. Je to dôležité aj preto, že pri tom rozmasírujem miogelózy (hrčky) za lopatkami, o ktorých často ani nevedia, že ich tiež bolia, ale aj preto, že masáž krčnej chrbtice po uvoľnení zvyšku chrbta je jednoducho efektívnejšia, a to aj v prípade, že tam problém nie je.

No a čo všetko môže teda bolieť v súvislosti s krčnou chrbticou? Podľa Heada je to najmä zadná časť hlavy, ktorá prislúcha najmä prvým dvom krčným stavcom, krk spredu i zozadu, ktorý prislúcha tretiemu krčnému stavcu, a ramená, plecia, vrchná časť lopatiek, a horná končatina až po končeky prstov, ktoré prislúchajú zvyšným krčným stavcom.

Ako vám viem pomôcť ja?

Asi to už nikoho neprekvapí, ale podľa mňa jednou z najúčinnejších metód v tomto prípade, spomedzi tých, ktoré ponúkam v salóniku ja, je práve spomínané bankovanie. 

Keď však hovorím bankovanie, myslím tým klasickú masáž, za ktorou bankovanie nasleduje. Tento postup som si obľúbila, pretože verím, že je najefektívnejší a zároveň najšetrnejší. Svaly sa totiž prekrvia a uvoľnia už počas masáže, a sú pripravené na ďalší, o čosi intenzívnejší zásah. 

Ak však idete na bankovanie prvý krát, neurobím vám ho silné, ale skôr slabé až stredné, pretože práve vtedy je možné lepšie sledovať reakciu jednotlivých zón, a tomu prispôsobiť prípadné nasledujúce masáže či bankovania.